29 Listopad 2023

Bezbutlowe dystrybutory wody - jakie sa rodzaje i jaki wybrać?

img

Dystrybutory wody

Bezbutlowe dystrybutory wody - jakie sa rodzaje i jaki wybrać?


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody B4 czarny Borg&Overstrom Kup teraz
Filtr do wody Bluewater Cleone Balance – model 2021 Kup teraz
Zmiękczacz wody Ecowater eVOLUTION 500 Power ECOMULTI Kup teraz

Dystrybutory wody są niezbędne w wielu obiektach użyteczności publicznej. Można je spotkać w biurach, przychodniach, urzędach i hotelach. Wciąż największą popularnością cieszą się z butelek. Ważne jest, aby w dobie rosnącej świadomości ekologicznej zrezygnować z plastikowych pojemników i zastąpić je lepszymi alternatywami dla ludzi i środowiska. Jak się okazuje, jest to również dobry ruch dla naszych portfeli. 

Rodzaje dystrybutorów wody

Na rynku istnieją dwa rodzaje dystrybutorów wody. Dozowniki te różnią się od siebie budową i zasadą działania. Znajdują się one w biurach, przychodniach, urzędach w całej Polsce i wciąż są najlepiej sprzedającymi się dystrybutorami.

Dystrybutory butlowe

Dystrybutory butlowe działają na takiej zasadzie, że duże galony z wodą umieszczone są w górnej części konstrukcji dystrybutora. Ich rola ogranicza się do dostarczania wody i jej schładzania. Urządzenia te są często stosowane jako alternatywa dla wód butelkowanych. Chociaż 5 litrowy galon wody będzie musiał być wymieniany rzadziej niż 1,5 litrowy pojemnik, to trzeba przyznać, że zastępczy pojemnik plastikowy nie może być uznany za bardziej opłacalny lub przyjazny dla środowiska. Ten typ dystrybutora wody to zazwyczaj woda źródlana. Jej właściwości są zbliżone do wody płynącej z naszych kranów. 

Dystrybutory bezbutlowe

Dystrybutory bezbutlowe działają w oparciu o sieć wodociągową i wykorzystują wodę pitną. Urządzenia te są w stanie oczyszczać wodę wodociągową, poprawiać jej smak i jakość, co odróżnia je od wcześniej wymienionych grup. W dystrybutorach tych stosuje się odwróconą osmozę, czyli system z efektywnymi filtrami, które często można wymienić bez konieczności wzywania serwisu. Urządzenia te eliminują również konieczność wymiany butelek, ich przechowywania, a także zmniejszają ilość odpadów plastikowych. 

Dystrybutor wody B4 czarny Borg&Overstrom

Budowa dystrybutora do wody

Większość dystrybutorów bezbutlowych ma podobną konstrukcję. Do transportu cieczy służą filtry i elementy, które w odpornej na uszkodzenia obudowie wytwarzają odpowiednie ciśnienie. 

System filtracji skutecznie oczyszcza wodę z wszelkich pierwiastków i związków, które mogłyby zaszkodzić jej jakości, zapewniając doskonałą jakość produktu wodnego. Urządzenie to posiada filtry, które oczyszczają wodę z elementów szkodliwych. Filtry wstępne, podstawowe i węglowe to elementy powszechnie stosowane w dystrybutorach bezbutlowych. Dystrybutory odpowiedzialne są za wydawanie wody, a także kontrolowanie temperatury cieczy. Wyposażone są w bojler lub chłodnicę. Niektóre modele mogą również produkować wodę gazowaną dzięki wbudowanemu mieszaczowi oraz możliwości zainstalowania butli CO2. 

Zasada działania dystrybutora bezbutlowego

W dystrybutorach pracuje wielostopniowy system odwróconej osmozy, który służy do filtrowania wody podłączonej do sieci wodociągowej. Urządzenie to produkuje wodę, która jest smaczna i krystalicznie czysta. Czym właściwie jest osmoza? Jest to samoistne przenikanie rozpuszczalnika z roztworu o niższym stężeniu do roztworu o wyższym stężeniu. Za zjawisko to odpowiedzialne są półprzepuszczalne membrany. Jest to po prostu fakt, że woda płynie w kierunku roztworów, które zawierają więcej innej substancji (oprócz wody). Dzieje się tak dlatego, że roztwory dążą do równowagi osmotycznej czyli wyrównania stężeń. Co to jest odwrócona osmoza, pytasz? Aby oczyścić wodę z zanieczyszczeń, projektanci bezbutlowych filtrów dyspenserowych wykorzystali zasadę osmozy. Problem polega na tym, że osmoza odnosi się do przepływu rozpuszczalnika w kierunku skoncentrowanej cieczy, a nie w drugą stronę. Kiedy ciśnienie jest stosowane do membrany, płynie w kierunku przeciwnym do osmozy. Rozpuszczalnik z roztworu o większym stężeniu przepływa do cieczy o mniejszej ilości substancji. W ten sposób możemy uzyskać oczyszczoną wodę o wyjątkowym smaku. 

Obsługa dystrybutora bezbutlowego

Ten typ urządzenia jest bardzo prosty w obsłudze. Dozownik podłącza się do źródła wody. Po włączeniu urządzenia płyn trafia do systemu filtracji w celu odwróconej osmozy. Po oczyszczeniu w ten sposób wody, przepływa ona do systemu grzewczo-chłodzącego, gdzie ustawia się ją na żądaną temperaturę. Dozownik podgrzewa lub chłodzi ciecz w zależności od preferencji użytkownika. Niektóre modele pozwalają również na przygotowanie wody za pomocą gazu. Płyn jest następnie dozowany do naczynia. Za naciśnięciem jednego przycisku można uzyskać krystalicznie czystą wodę. 


Sprawdź urządzenia w ofercie sklepu OxyShop.pl:

Dystrybutor wody BWT AQA Drink Pro 20 Kup teraz
Filtr do wody AQUAPHOR Kryształ H filtr pod zlew oczyszczający i zmiękczający Kup teraz
Zmiękczacz wody BWT Perla Silk XL (25 litrów złoża) Kup teraz

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz