29 Listopad 2023

Co zrobić, gdy nie ma możliwości wykonania odpływu z piwnicy?

img

Blog

Co zrobić, gdy nie ma możliwości wykonania odpływu z piwnicy?

Wielu potencjalnych użytkowników zmiękczaczy wody kontaktuje się ze mną za pośrednictwem czatu lub poczty elektronicznej. Jednym z najczęstszych problemów jest problem z drenażem w miejscu, gdzie trafi urządzenie. Co należy zrobić w takiej sytuacji

Zmiękczacz wody bez możliwości wypłukania

Zacznę od odpowiedzi na często zadawane pytanie: Czy istnieją zmiękczacze wody, które nie wymagają płukania? Jeśli ktoś szuka zmiękczacza wody, który automatycznie się regeneruje, to nie ma takiej opcji. Jeśli ktoś nie ma możliwości spuszczenia wody z pralki, to zainstalowanie potrójnego filtra wody, takiego jak Atlas Filtri TRIO SANIC 10'' zapewni miękką wodę w całym domu. Minusem tego rozwiązania jest konieczność regularnej wymiany wkładów filtracyjnych. Ale, jeśli chcesz tego, co chcesz... ?

Jest to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów

Otrzymuję wiele sygnałów, z których wynika, że miejsca przeznaczone do instalacji zmiękczacza wody nie mają wystarczającej ilości miejsca na odprowadzenie wody z pralki. Jest to niezbędny element procesu regeneracji. Nie ma innej możliwości, aby to zrobić.

Konieczna jest regeneracja żywicy co jakiś czas. O tym właśnie pisałem w artykule: Czy sól czyni wodę bardziej miękką? Kilka słów o wymianie jonowej. Podczas tego procesu ze złoża usuwany jest wapń i magnez, które zamieniane są na neutralne jony sodu. Wszystkie wypłukane zanieczyszczenia nie mogą pozostać wewnątrz zmiękczacza wody i muszą zostać wywiezione na zewnątrz.

Jak zainstalować zmiękczacz wody w takim środowisku? Najczęstszym rozwiązaniem jest skierowanie prania do pomieszczenia znajdującego się nad zmiękczaczem wody. Takie rozwiązanie zawsze się sprawdzi. Czy wystarczy zakupić pompę do zmiękczacza wody, aby płukanie odbywało się w pomieszczeniach powyżej?

Czy na zmiękczaczu wody znajduje się pompa?

Warto stwierdzić, że zmiękczacze wody nie działają z pompą. Nie posiadają jej, a takich akcesoriów nie można znaleźć w dodatkowym asortymencie.

Regeneracja odbywa się pod ciśnieniem w każdym zmiękczaczu wody. Płukanka jest również odprowadzana do kanalizacji. Urządzenia te nie działają grawitacyjnie. W większości przypadków nie powinno być problemu z odprowadzaniem zanieczyszczeń do odpływu nad zmiękczaczem wody.

Warto zapytać specjalistę (hydraulika lub sprzedawcę w sklepie sprzedającym urządzenia do filtracji wody), ponieważ każdy przypadek jest wyjątkowy i każda konsultacja jest cenna.

Jakie są wymagania dotyczące prowadzenia płukania nad zmiękczaczem wody

Aby rozwiązanie działało prawidłowo, należy spełnić kilka warunków.

Musimy odpowiedzieć na te pytania:

  • Jak daleko jest sieć kanalizacyjna?
  • Jak wysoko znajduje się sieć kanalizacyjna?

W większości przypadków możliwe jest prowadzenie płukania na wysokości od 1,5 do 3 metrów, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku.

  • Jakie jest ciśnienie wewnątrz instalacji?

Kluczowe jest określenie ciśnienia panującego w instalacji. Decyduje ono o tym, z jaką siłą popłuczyny są wyrzucane do kanalizacji. Cały proces może być nieskuteczny, jeśli jest ono zbyt niskie. Należy jednak pamiętać, że na drodze instalacji występują spadki ciśnienia. Nie mają one wpływu na proces wypuszczania popłuczyn.

Choć każda sytuacja jest inna, przyjmuje się, że w instalacji musi panować ciśnienie większe niż 3 bary, aby umożliwić wyrzut wody znad zmiękczacza.

Rozwiązanie to ma swoje minusy.

Należy pamiętać, że podobnie jak inne opcje, prowadzenie płukania przez zmiękczacz wody ma swoje minusy.

Wiele zmiękczaczy wody zawiera funkcje bezpieczeństwa, takie jak pływak, mechanizmy zaworu kontrolnego lub kolanka przelewowe. Są one zaprojektowane tak, aby zapobiec wyciekowi wody do górnej części zmiękczacza wody w przypadku awarii. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, gdy woda nadal wlewa się do zbiornika soli.

Kolanko przelewowe działa na zasadzie grawitacji. Jeśli zostanie ono podłączone do zmiękczacza wody, który ma odprowadzać popłuczyny, cały proces ulegnie awarii. Należy zaprzestać jego stosowania, gdyż stanowi zagrożenie dla jednego z zabezpieczeń.

Czy istnieje możliwość cofania się popłuczyn?

Istnieje możliwość cofania się popłuczyn do zmiękczacza wody. Dlatego należy dokładnie zaplanować instalację. Najlepiej zachować odstęp pomiędzy rurą spustową a kanalizacją. Zaleca się zainstalowanie syfonu w celu zabezpieczenia instalacji.

Przedostanie się ścieków do rury spłukującej jest bardzo niebezpieczne. Mogą one płynąć w kierunku zmiękczacza wody, powodując jej zanieczyszczenie.

Inne sposoby

Znam wiele osób, które starają się robić pranie po swojemu, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Czasami odprowadzają je do kanalizacji deszczowej lub studni chłonnych, a następnie do gleby lub do ogrodów.

Informuję, że praktyki te nie są zgodne z ogólnie przyjętymi zaleceniami i każdy, kto je stosuje, robi to na własne ryzyko.

Po regeneracji w popłuczynach zawsze będzie trochę słonej wody, która może zaszkodzić roślinom i ekosystemowi.

Jak to wygląda w porównaniu z innymi urządzeniami?

Sytuacja z niemal wszystkimi urządzeniami do filtrowania wody będzie taka sama jak ze zmiękczaczami wody.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz