29 Listopad 2023

Czy miękka woda oznacza brak osadów?

img

Blog

Czy miękka woda oznacza brak osadów?

Miękka woda to prawdziwy luksus! Fantastyczny sposób na ochronę domowych instalacji, kotła grzewczego, zapewnienie wody do kąpieli i spożywczej, o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze domowe obowiązki. Mówi się o tym, że miękka woda nie pozostawia po sobie kamienia kotłowego. Jednak czy to jest równoznaczne z tym, że taka woda w ogóle nie będzie pozostawiała po sobie osadów?

Bardzo często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że dzięki miękkiej wodzie wreszcie nie trzeba będzie męczyć się z kamiennym osadem (Co musisz wiedzieć o kamieniu kotłowym? Przyczyny, usuwanie zapobieganie, Co to jest kamień w wodzie?). Wreszcie nie trzeba będzie usuwać tych męczących nalotów na kranie i w kabinie prysznicowej, potrzebnych będzie znacznie mniej detergentów i do tego będzie można wybrać nieco słabsze. To wszystko prawda!

Czasem jednak zdarza się, że piszą do mnie właściciele zmiękczaczy wody oraz osoby korzystające z naturalnie miękkiej wody z prośbą o wyjaśnienia, skąd u nich niewielkie naloty na powierzchniach, skoro mają miękką wodę? Dziś chciałbym to dokładnie wyjaśnić, napisać o tym, czy jest się czym martwić i dlaczego warto zmiękczać wodę.

Twarda woda = kamień kotłowy

Twarda woda jest zjawiskiem, które występuje na terenie całej Polski. Przydarza się zarówno podczas korzystania z wody wodociągowej, jak i wody z własnego ujęcia. O tym, co to dokładnie znaczy mieć twardą wodę dowiecie się z artykułu: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? Głównym przejawem korzystania z twardej wody oraz powodem, dla którego nie chcemy, aby płynęła z kranu, jest kamień kotłowy. To osad, jaki powstaje po wytrąceniu z wody jonów wapnia i magnezu. Osad jest dość twardy, wapienny, kruchy, aczkolwiek bardzo dobrze przywiera do powierzchni. Ze względu na swoją strukturę dość szybko się gromadzi. Argumenty, dla których warto poszukać sposobu na walkę z twardą wodą w domu znajdziecie również w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Kamień kotłowy nie jest pożądany w domach z wielu powodów. Przede wszystkim jego obecność w instalacjach jest w stanie zwiększyć zużycie energii o 20%. Ilość zużywanych środków czystości może się zwiększyć nawet o 60%. Ponadto to dość ciężkie i wymagające sprzątanie. Do tego gorszy stan skóry i włosów po kąpieli. Stopień twardości wody można sprawdzić robiąc kropelkowy test twardości wody.

Zmiękczacze wody – sposób na twardą wodę

Sposobem na twardą wodę szczególnie skutecznym i docenianym przez użytkowników są centralne zmiękczacze wody. To urządzenia, które montuje się na początku instalacji, przy dopływie wody do budynku, za wodomierzem. Cała surowa woda wpływa do butli ze złożem. Wewnątrz znajduje się żywica jonowymienna. To medium, na którym dochodzi do wymiany jonów tworzących twardość wody na neutralne jony sodu. Po pewnym czasie użytkowania zmiękczacz wody wymaga regeneracji, dlatego tak ważne jest uzupełnianie soli regeneracyjnej w zbiorniku. Te urządzenia są w stanie zmiękczać wodę całkowicie. Najczęściej istnieje możliwość wyregulowania stopnia twardości wody, o czym więcej tutaj: Ustawienie twardości wody po zmiękczaczu wody. Jak regulować twardość wody?

Co się dzieje podczas zmiękczania wody?

Proces wymiany jonowej (jak sama nazwa wskazuje) nie polega na usuwaniu substancji z wody, a jedynie na ich wymianie. Suma kationów w wodzie musi odpowiadać sumie anionów. Stechiometrycznie na każdy jon wapnia, który jest dwuwartościowy przypadają dwa jony sodu w procesie zmiękczania. Oznacza to, że 40 mg wapnia lub 23 mg magnezu odpowiada 46 mg sodu. Uwzględniając jednostki twardości wody na 100 mgCaCO3 (10 stopni francuskich lub 5,6 stopni niemieckich) przypada 46 mg sodu.

Należy jednak pamiętać, że jon węglanowy (CO32-) pozostaje dalej w wodzie. Po procesie zmiękczania bilans soli pozostaje bardzo podobny lub w niewielki sposób wzrasta. Niewielka częśćCO32- może jeszcze przejść w wolny dwutlenek węgla.

Węglany czy wodorowęglany wapnia i magnezu nie są jedynymi składnikami w wodzie. Obecne są tu również aniony siarczanowe, azotanowe. Z kationów może być obecny potas i sód. W wodzie mogą występować w niewielkich ilościach inne sole, krzemionka, oraz substancje organiczne np kwasy humusowe. Wszystkie te składniki określa się parametrem suchej pozostałości. Jest to bardzo prosta metoda polegająca na odparowaniu określonej ilości wody i zważeniu osadu, który pozostał. Po zastosowaniu zmiękczacza wody wartość suchej pozostałości nie ulega dużym zmianą.

Dlaczego mimo tego warto stosować zmiękczacz wody?

Przez usunięcie jonów wapnia i magnezu usuwa się z wody składniki odpowiedzialne za trudno rozpuszczalne osady. Pozostają tylko sole łatwo rozpuszczalne. Oznacza to, że w miejscach gdzie woda nie jest odparowywana nie pozostaną osady – są dobrze rozpuszczalne. W przypadku wody o wysokiej zawartości soli mogą pozostać niewielki naloty, ponieważ wraz ze wzrostem stężenie substancji rozpuszczonej w wodzie rośnie tendencje jej do wytrącania się.

W miejscach gdzie woda osiada i w powolny sposób odparowuje mogą pozostawać naloty. Jednak nie jest to osad kojarzony z twardej wody. Czyli taki, który wymaga użycia środków czyszczących lub siły do usunięcia. Pozostałości po odparowaniu zmiękczonej wody można łatwo usunąć (o ile nie zostawiliśmy ich na kilkanaście dni). Zazwyczaj wystarczy sucha lub wilgotna ściereczka.

Takich osadów nie należy się obawiać, nie powodują tak dużych problemów jak kamienny osad po twardej wodzie. Są łatwe do usuwania, nawet z zastosowaniem delikatnych środków. Nie wymagają szorowania, nie są uporczywe, nie widać ich aż tak mocno.

Miękka woda to cała lista zalet

Nawet jeśli mimo stosowania miękkiej wody, osady pozostają, to i tak warto postawić na miękką wodę w domu. Lista powodów jest dość długa. Oto kilka najważniejszych:

 • Doskonały stan instalacji, brak możliwości powstania awarii z powodu kamiennych osadów
 • Idealna ochrona kotła grzewczego
 • Miękkie, przyjemne w dotyku pranie o pierwotnym kolorze
 • Wypielęgnowana skóra i włosy po kąpieli
 • Doskonały stan AGD – pralki, zmywarki, żelazka
 • Idealna jakość dań i napojów gorących
 • Łatwe sprzątanie
 • Mniejsze zużycie detergentów
 • Większe oszczędności na rachunkach za energię i środkach czystości

Dodatkowo o tym, jak wygląda życie z zastosowaniem miękkiej wody, a jak z twardą pisałem też w artykule: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie? Miękka woda doskonale rozpuszcza w sobie wszelkie środki (detergenty, kosmetyki), dzięki czemu pozwala im na dokładne i skuteczne działanie, nawet przy użyciu już niewielkich ilości. Po powyższej liście widać też, że miękka woda sprawdza się w wielu dziedzinach codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Na użytkowanie miękkiej wody decyduje się coraz więcej rodzin! Warto zajrzeć do ankiety na ten temat: Czy założyłbyś ponownie zmiękczacz wody? – wyniki ankiety

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

A jaki zmiękczacz wody najlepiej wybrać do domu? O tym było już w artykułach: Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – który wybrać?, Zmiękczacz wody do mieszkania – jak zmiękczyć wodę w bloku? Najważniejsze, to aby znać zużycie wody, dokładną twardość wody, ilość miejsc poboru wody oraz ilość lokatorów. Na tej podstawie najłatwiej będzie dobrać najlepszy sprzęt. Oprócz tego warto dowiedzieć się o dodatkowe funkcje w zmiękczaczach wody i pomyśleć, na czym by nam zależało. Czy może zmiękczacz wody można by kontrolować poprzez WiFi? A może chcemy urządzenie z systemem pozwalającym poczynić oszczędności podczas eksploatacji?

Kompaktowe zmiękczacze wody

Kompaktowe zmiękczacze wody są tymi najchętniej wybieranymi modelami do domów. Wszystkie komponenty są umieszczone wewnątrz, dzięki czemu całość zajmuje naprawdę mało miejsca, wygląda estetyczniej i jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Wśród kompaktowych zmiękczaczy wody są różne modele do wyboru. Są dostępne nawet w pojemnościach 35 litrów złoża. To, na co się zdecydujemy jest zależne od naszych preferencji i oczekiwań. Bardzo ekonomicznym i niezwykle prostym w montażu modelem jest Ecoperla Toro. Dostaniemy go w dwóch wielkościach – 20 i 35 litrów. Solidną propozycją będą zmiękczacze wody z serii Ecoperla Softcab i Ecoperla Vita. Ecoperla Slimline CS jest serią wzbogaconą o wiele ciekawych, dodatkowych funkcji.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody

Dwuczęściowe zmiękczacze wody są dedykowane gospodarstwom domowym o nieco większym zużyciu wody lub wyższym stopniu twardości. Doskonale sprawdzają się w dużych gospodarstwach domowych, domach bliźniakach i domach wielorodzinnych (zobacz: Zmiękczacz wody dla dwóch rodzin lub dużego domu – który wybrać?). Wśród produktów z tego segmentu, na który warto zwrócić uwagę, jest zmiękczacz wody Ecoperla Softower. Seria jest dostępna w trzech rozmiarach do wyboru. Ogromną zaletą są wysokiej jakości komponenty, w tym głowica sterująca od Clack oraz monosferyczna żywica jonowymienna Lewatit. Ecoperla Softower posiada ustawienia Ecoperla Smart System, które są dobierane indywidualnie do każdego przypadku. Dzięki nim na regenerację pobierane są minimalne potrzebne ilości wody oraz soli.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Na rynku jest jeszcze jedna bardzo ciekawa propozycja w postaci hybrydowego urządzenia 2 w 1. To kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Dzięki takiemu urządzeniu możemy pozyskać nie tylko miękką wodę, ale też wodę pozbawioną chloru, jego pochodnych, wszelkich substancji mogących pogarszać właściwości wody. Propozycją takiego urządzenia jest Ecoperla Hero z 40 litrami złoża. Pierwszą warstwę stanowi 10 litrów węgla aktywnego impregnowanego srebrem. Usuwa z wody substancje toksyczne, poprawia jej smak, zapach i barwę. Ponadto ochrania żywicę jonowymienną przed zabrudzeniem. Impregnacja srebrem to dodatkowa ochrona oraz pewność najwyższej higieny. Następnie w butli znajduje się 30 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej. Warto obejrzeć recenzję tego niezwykłego produktu:

Osady mimo miękkiej wody to nie problem

Choć może się zdarzyć, że mimo zastosowania procesu zmiękczania wody pojawią się osady, nie należy się ich obawiać. Są łatwe do usunięcia, wynikają z obecności innych substancji w wodzie. Nie oznaczają, że zmiękczacz wody nie działa prawidłowo. Przez ten cały czas urządzenie przynosi nam wiele korzyści. Jeśli również poszukujesz swojego zmiękczacza wody, zgłoś się do mnie. Doradzę, który model będzie najlepszy. Szczegóły w zakładce kontakt.

Zmiękczacze wody dostępne są w sklepie internetowym

 • Zmiękczacz Ecoperla Softower L

  Oceniono 5.00 na 5 5,390.00zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Softower M

  Oceniono 4.86 na 5 4,950.00zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Softower S

  Oceniono 4.92 na 5 4,690.00zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Toro 20

  Oceniono 4.91 na 5 3,190.00zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Toro 35

  Oceniono 4.92 na 5 3,690.00zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Vita 12

  Oceniono 5.00 na 5 3,490.00zł
 • Zmiękczacz Ecoperla Vita 25

  Oceniono 4.57 na 5 3,990.00zł
 • Zmiękczacz z węglem aktywnym Ecoperla Hero

  Oceniono 4.95 na 5 5,590.00zł

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz