03 Październik 2023

Czy możliwe jest zmiękczanie wody i usuwanie azotanów w jednym urządzeniu?

img

Zmiękczacze wody

Czy możliwe jest zmiękczanie wody i usuwanie azotanów w jednym urządzeniu?

Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem!

Choć azotany nie są częstym problemem w wodzie, to jednak może się zdarzyć. Czy w gospodarstwie domowym z wysoką twardością wody można jednocześnie uzdatniać dwa zanieczyszczenia wody? Czy możliwe jest obniżenie wysokiej twardości wody i azotanów za pomocą jednego urządzenia?

Woda może mieć zarówno twardość, jak i nadmiar azotanów. Jest to możliwe w przypadku wody czerpanej z własnego kranu. Jest to szczególnie prawdziwe w obszarach, które często są wiejskie lub rolnicze i wymagają dużych ilości nawozów. Czy możliwe jest zredukowanie obu zanieczyszczeń za pomocą jednego urządzenia? Teoretycznie możliwe jest zastosowanie wymiany jonowej w obu przypadkach. Jednakże, zmiękczacz wody może poradzić sobie z azotanami, a stacja uzdatniania azotanów może zredukować wysoką twardość wody. Które rozwiązanie jest najlepsze?

Azotany w wodzie - jak z nimi walczyć

Chociaż azotany w wodzie nie są tak powszechne jak żelazo i mangan, należy ich unikać. Woda bogata w azotany może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka. Po pierwsze, azotany w wyniku reakcji chemicznych mogą przekształcić się w azotyny. Jest to o wiele bardziej niebezpieczny związek, który został powiązany z rakiem. Głównym problemem jest methemoglobinemia lub sinica. Jest ona spowodowana nadmiarem azotanów. Choroba ta jest najczęściej spotykana u niemowląt. Połączenie azotanów z innymi substancjami może prowadzić do chorób układu krwionośnego. Azotany można znaleźć w wodzie oraz w żywności, którą spożywamy codziennie. Ważne jest, aby być świadomym ich stężenia.

Polskie rozporządzenie mówi, że maksymalny dopuszczalny poziom azotanów w wodzie nie może przekraczać 0,5 mg/l. Istnieje kilka sposobów na usunięcie zanieczyszczeń z wody. Należą do nich: rozcieńczanie, biologiczne, membranowe oraz wymiana jonowa. Artykuł: Uważaj na szkodliwe azotany występujące w wodzie zawiera szczegółowe informacje.

Polska: Twarda woda - problem

Woda może mieć również wysoką twardość, która może występować w parze z nadmiarem azotanów. Jest to powszechny problem w Polsce. Dzieje się tak niezależnie od tego, jaką wodę pijemy. W naszym kraju mamy do czynienia albo z wodą bardzo twardą, albo średnią. Nie jest to problem, ale może przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Po pierwsze pamiętaj, że im wyższa twardość wody, tym więcej wytrąca się z niej osadu. (Co to jest kamień?). Ten kamień jest odpowiedzialny za wiele awarii kotłów grzewczych i sprzętu AGD. Powoduje on również spadek wydajności i zmniejszenie światła rur. Drugą konsekwencją jest wysokie napięcie powierzchniowe wody, które utrudnia stosowanie środków czyszczących i kosmetyków. Zużycie twardej wody może wzrosnąć nawet do 60%. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Co to jest twarda woda i jak zmiękczyć?

Jak działają zmiękczacze wody?

Centralny zmiękczacz wody to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się wysokiego poziomu twardej wody. Czym są i jak działają? To wszystko znajdziesz tutaj: Zmiękczacz wody - czy to naprawdę działa? Opinie, ceny i gdzie go kupić? Zmiękczacze wody to urządzenia centralne, które montuje się na początku instalacji. Dzięki procesowi wymiany jonowej można zredukować wysoką twardość wody. Został on szczegółowo opisany w artykule: Jak działa zmiękczacz wody?

Zmiękczacze wody zawierają jony odpowiedzialne za twardość (tj. Jony odpowiedzialne za tworzenie twardości, czyli jony wapnia i magnezu, są wymieniane na neutralne jony sodu. Żywica jonowymienna zawiera jony sodu. Jony wapnia i magnezu są kierowane z twardej wody do ziaren. Złoże filtracyjne z czasem zaczyna tracić swoje właściwości i musi być regenerowane. Dlatego w zbiorniku solanki musi znajdować się sól. W procesie przygotowania z wody i soli (NaCl) sporządzany jest roztwór solanki. Następnie trafia on do żywicy jonowymiennej, gdzie następuje proces odwrotny do wymiany jonowej podczas zmiękczania. Złoże wypełnione jest neutralnymi jonami sodu, podczas gdy ziarna wypłukiwane są jonami wapnia i magnezu. Te, wraz ze związkami z grupy Cl, trafiają następnie do odrzutu.

Jak działają urządzenia do usuwania azotanów?

Chociaż wymiana jonowa jest stosowana w urządzeniach do usuwania azotanów, proces ten wymaga innego rodzaju złoża filtracyjnego. Stosowana jest tu również sól regeneracyjna. Zamiast silnie kwasowej żywicy anionowymiennej, żywica ta wykorzystuje silnie zasadowy anion z przewagą grup chlorkowych.

Specjalnie dobrane złoże filtracyjne jest wykorzystywane do wiązania anionów NO3- do złoża. Neutralne jony Cl są następnie dodawane do wody. Po wyczerpaniu pojemności złoża, roztwór solanki jest używany do regeneracji złoża. Składa się on z wody i soli regeneracyjnej (NaCl). Do kanalizacji odprowadzane są popłuczyny z jonami Na.

 

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz