03 Październik 2023

Czy odwrócona osmoza i wateroftener to dobre połączenie?

img

Blog

Czy odwrócona osmoza i wateroftener to dobre połączenie?

Dwie z najpopularniejszych domowych metod uzdatniania wody to odwrócona osmoza (zmiękczacze wody) i zmiękczacze wody. Są one znane ze swojej skuteczności i wielu korzyści, jakie oferują. Czy muszą występować w zestawie? Czy to dobry pomysł?

To warto dowiedzieć się o odwróconej osmozie

Najbardziej popularnymi, znanymi i cenionymi filtrami kuchennymi są systemy odwróconej osmozy. Choć po raz pierwszy pojawiły się w Polsce w latach 90. ubiegłego wieku, od tego czasu wiele się wydarzyło. Ulepszyły się pod wieloma względami, nie tylko jeśli chodzi o ich wymiary, ale także opłacalność. Wydajność i skuteczność odwróconej osmozy nie uległa zmianie. Odwrócona osmoza nadal uważana jest za najlepszy i najdokładniejszy sposób oczyszczania wody. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy woda ma być przeznaczona do picia. Ten artykuł dostarcza więcej informacji na temat odwróconej osmozy.

Urządzenia te nazywane są filtrami podzlewozmywakowymi. Zazwyczaj znajdują się one w szafce w pobliżu zlewu. Kranik umożliwia pobór oczyszczonej wody. Niektóre modele posiadają zewnętrzne zbiorniki, natomiast inne, jak np. Ecoperla Profine Zero, mają zbiorniki dynamiczne lub inny system, który oczyszcza wodę na miejscu. Czytaj więcej: Odwrócona osmoza do kuchni

Działanie odwróconej osmozy

Systemy odwróconej osmozy różnią się od siebie, ale wszystkie działają dzięki obecności membrany osmotycznej z wkładami o różnym rodzaju wypełnienia. Woda zostaje oczyszczona i odzyskuje swój prawidłowy smak, zapach i kolor. Istnieją różne etapy oczyszczania wody dla różnych urządzeń. Istnieją podstawowe filtry do wody, które zawierają jedynie wkłady mechaniczne, węglowe oraz membranę. Są jednak również bardziej skomplikowane filtry do wody, które zawierają mineralizatory, wkłady bioceramiczne, a nawet lampy ultrafioletowe.

Najważniejszym elementem jest membrana osmotyczna. Jest ona w stanie oczyścić wodę ze wszystkich jonów. Jej skuteczność wynosi 98%. Szczegółowe wyjaśnienie jej działania można znaleźć w artykule: Jak działa Membrana Osmotyczna?

Systemy odwróconej osmozy usuwają wszystkie zanieczyszczenia, w tym chlor i jego pochodne, ciężkie metale, wirusy, pestycydy, azotany i inne substancje, które mogłyby zaszkodzić. Te dobre składniki również ulegają redukcji podczas oczyszczania. Można je jednak przywrócić za pomocą mineralizatora lub wkładu rewitalizującego, albo mieszacza. W tym artykule omówiony zostanie temat: Czy wodę z odwróconej osmozy można pić? Możesz też obejrzeć filmik polskiej marki Ecoperla.

Odwrócona osmoza ma wiele zalet

Systemy odwróconej osmozy oferują wodę, która jest idealna do użycia w kuchni. Mogą one przyjmować dwa rodzaje wody. Oczyszczą wodę do najwyższych standardów i nie pozostawią za sobą żadnego osadu. Dzięki temu jest świetną bazą do gorących napojów i potraw. Bez problemu można go użyć do napełnienia ekspresu do kawy, czajnika lub parowaru i żelazka. Nie pozostawi kamienia i nie spowoduje awarii. Jest idealny do mycia delikatnych powierzchni, owoców , i warzyw . Można ją podarować w prezencie dzieciom, a z jej bazy można również przygotować odżywki.

W każdej chwili można też zdecydować się na picie wody, do której dodano mineralizator lub inny wkład. Dzięki temu będzie ona świetnym zamiennikiem dla wody butelkowanej. Woda zawierająca cenne składniki jest łatwo dostępna w każdej ilości. Wspieramy również środowisko naturalne, ograniczając nasze odpady. Dowiedz się więcej o Ecoperla, domowej inicjatywie ekologicznej, która promuje zrównoważony rozwój.

Zmiękczacze wody - najważniejsze informacje

Zmiękczacze wody mogą się bardzo różnić od systemów odwróconej osmozy. Po pierwsze, różnią się wyglądem, funkcją i konstrukcją. Są urządzeniami centralnymi. Znajdują się na ujęciu wody do budynku. Odpowiadają za uzdatnianie wody w całym systemie, niezależnie od tego, skąd jest pobierana. Zmiękczacze wody odpowiadają za redukcję wysokiego poziomu twardości, która odpowiada nie tylko za powstawanie kamienia, ale również za wysokie napięcie powierzchniowe. Wiele problemów może być spowodowanych codziennym piciem twardej wody. Szokujące fakty dotyczące twardej wody w domu zostały podsumowane w tym artykule: Twarda woda w domu - poznaj szokujące fakty!

Zmiękczacze wody są dostępne w formie dwuczęściowej. Istnieją różne parametry i rodzaje filtrów. Podane przez Ciebie informacje o zużyciu wody, domownikach, punktach poboru wody oraz preferencjach dotyczących dodatkowych funkcji pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt. Więcej o zmiękczaczu wody przeczytasz w tym artykule: Czy to naprawdę działa? Recenzje, cena i gdzie kupić?

Działanie zmiękczacza wody

Działanie zmiękczaczy wody jest możliwe dzięki wymianie jonowej, która odbywa się na materacu filtracyjnym. Działają one na bazie żywic jonowymiennych. Powstanie twardości wody zostaje zatrzymane, a do wody wprowadzane są neutralne jony sodu. Ten artykuł szczegółowo wyjaśnia ten proces: Czy sól czyni wodę bardziej miękką? Kilka słów o wymianie jonowej

Regeneracja jest konieczna, ponieważ właściwości żywicy jonowymiennej ulegają stopniowemu wyczerpaniu. Odbywa się to za pomocą roztworu solanki, który powstaje z wody i sodu w tabletkach. Poziom w Twoim zbiorniku powinien być monitorowany i regularnie uzupełniany.

Zalety zmiękczacza wody

Zmiękczacz wody chroni instalacje domowe przed uporczywym osadem, który może być przyczyną awarii i szybszej korozji. Ułatwia sprzątanie, chroni sprzęt AGD, zapewnia lepszą jakość prania, gorących napojów i naczyń wykonanych z miękkiej wody. Wiele z tych argumentów można znaleźć w artykule: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

Zupełnie inne, ale uzupełniające się

Zmiękczacze wody i systemy odwróconej osmozy mają wspólną cechę: oba mogą zmniejszyć twardość wody. Zostało to omówione w artykule: Jak zmiękczyć wodę w domu.

To połączenie jest popularne wśród właścicieli domów. Odwrócona osmoza świetnie sprawdza się ze zmiękczaczem wody. Wstępnie eliminuje z wody jony, które mogłyby niepotrzebnie obciążać membranę osmotyczną. Może to prowadzić do szybszego spadku jej wydajności. Może też działać w odwrotnym kierunku. Odwrócona osmoza może być stosowana w połączeniu ze zmiękczaczem wody. Zmiękczacze wody zmieniają jedynie twardość wody. Reszta właściwości wody pozostaje bez zmian. Oznacza to, że skład chemiczny wody jest prawie niezmieniony. W wodzie mogą pozostać pewne składniki, które nadal są w niej obecne. Może to prowadzić do problemów podczas picia wody. Odwrócona osmoza zmiękcza wodę i uzupełnia ją w minerały.

Czy warto kupić taki zestaw?

Chociaż zestaw, który zawiera odwróconą osmozę, a także zmiękczacz wody może nie być konieczny, może być dobrą opcją dla osób, które potrzebują miękkiej wody, niezależnie od tego, skąd pochodzi, ale chcą mieć wysokiej jakości wodę do celów pitnych. Jeśli potrzebujesz więcej wapnia i magnezu w swojej wodzie, to jest to dobre połączenie. Ten artykuł dostarczy więcej informacji: Zmiękczacz wody & zdrowie - co warto wiedzieć?

Odwrócona osmoza i zmiękczacz wody to również opcje, które można zastosować w celu zmniejszenia twardości wody do bardzo wysokich poziomów, nawet do 500m CaCO3/l.

Taki zestaw to także świetny pomysł, jeśli zależy Ci na jakości wody w domu i szukasz oszczędności. Zmiękczacze wody mogą zmniejszyć zużycie detergentów nawet o 60%, zmniejszą się rachunki za ogrzewanie, a także spadną koszty serwisowania sprzętu AGD. Odwrócona osmoza może również zmniejszyć naszą potrzebę kupowania wody butelkowanej. Może to przynieść znaczne korzyści finansowe.

Możesz mieć zmiękczoną wodę lub zainstalowaną odwróconą osmozę, aby spełnić swoje potrzeby.

Połączenie odwróconej osmozy i zmiękczacza wody razem może zapewnić wiele korzyści. Te korzyści są oczywiste od razu. Odwrócona osmoza może być świetnym uzupełnieniem Twojego zmiękczacza wody i pozwala na picie wody o bardzo wysokich parametrach jakościowych. Zapytaj o zestaw idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Odwiedź zakładkę kontakt, aby uzyskać więcej informacji.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz