03 Październik 2023

Czy pranie jest zniszczone przez złą jakość wody? Jaki wpływ ma woda na tkaniny

img

Blog

Czy pranie jest zniszczone przez złą jakość wody? Jaki wpływ ma woda na tkaniny

Wyciągasz z pralki znowu szorstkie tkaniny, bez koloru i zapachu. Czy jest jakaś przyczyna tego stanu? Być może trzeba kupić inny płyn do płukania lub zmienić proszek. A co jeśli problem nie leży w wodzie do prania? Jest to opcja, którą możesz rozważyć.

Pranie to obowiązek domowy, którego nie można ignorować. Wszyscy wiemy, że odpowiednie środki chemiczne i właściwe ilości są niezbędne, aby utrzymać tkaniny w najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas. Pralka również powinna być w dobrej kondycji. A co jeśli mimo tych wszystkich warunków nadal wyciągamy z pralki zniszczone tkaniny? Warto zastanowić się, czy winowajcą nie jest woda.

Jeśli zauważysz, że Twoje tkaniny po praniu się zrzucają:

  • Są sztywne i nieprzyjemne w dotyku (dotyczy to zwłaszcza ręczników).
  • Czy mimo stosowania środków zmiękczających nadal są szorstkie?
  • Mają plamy lub pozostałości proszku na swoich powierzchniach
  • Szare ubrania do białych ubrań
  • Przebarwienia rdzy są częstym objawem
  • Nawet jeśli używasz wysokiej jakości detergentów, trudno jest zobaczyć i wyczuć efekty prania.

Problem leży w wodzie. Purdure University stwierdził, że ubrania prane w twardej wodzie będą się zużywać o 15% szybciej niż ubrania prane w miękkiej wodzie. Twarda woda nie jest jedyną przyczyną problemów z jakością prania.

Co jest najgorszą rzeczą w praniu?

Po wypraniu ubrań w wielu domach okazuje się, że twarda woda nie jest jedynym powodem złego stanu ubrań. Słabe wyniki prania mogą być również spowodowane przez żelazo i mangan, jeśli je masz.

Woda zawierająca żelazo i mangan

Substancje te są bardziej szkodliwe dla czystych ubrań niż twarda woda. Nawet niewielkie ilości mogą spowodować znaczne szkody. Po pierwsze, białe tkaniny są bardziej podatne na zmiany. Mogą zachować rdzawe przebarwienia lub zmienić kolor na szary. Wynika to częściowo z przemian chemicznych w wodzie, które zachodzą w kontakcie z tlenem. Żelazo, mangan, które wcześniej były w formie rozpuszczonej, stają się nierozpuszczalne i osiadają na tkaninach. Trzeba mieć dużo szczęścia, aby uratować wyprane ubrania. Zazwyczaj najlepiej je wyrzucić. Zwykle nie nadają się one do utylizacji.

Dobrym pomysłem jest wykonanie dokładnej analizy wody, aby potwierdzić obecność tych substancji i określić ich dokładną ilość. Odwołanie się do eksperta jest warte wysiłku. Żelazo i mangan to dwa zanieczyszczenia, z którymi warto walczyć, nie tylko dlatego, że nie powodują uszkodzeń tkanin po praniu.

Twarda woda

Twarda woda jest powszechnym problemem i może wystąpić zarówno w przypadku wody z kranu, jak i wody własnej. Ponieważ to one są główną przyczyną tego zjawiska, to im więcej jonów wapnia i magnezu w wodzie, tym bardziej będzie ona prowadzić do wytrącania się osadów kamienia i wysokiego napięcia powierzchniowego wody. O twardej wodzie pisałem już wielokrotnie. Najważniejsze informacje można znaleźć w artykułach: Twarda woda w Twoim domu - poznaj szokujące fakty! Jak zmiękczyć twardą wodę?

Używanie twardej wody do prania tkanin może prowadzić do kilku problemów. Wytrącony z wody osad może często pozostawać na ubraniach, czyniąc je szorstkimi i nieprzyjemnymi w dotyku. Będziesz musiał poświęcić więcej czasu na prasowanie, ponieważ Twoje pranie staje się bardziej zniszczone i kruche.

Wysokie napięcie powierzchniowe wody może negatywnie wpływać na właściwości detergentów. Ponieważ nie są one w stanie rozpuścić się w twardej wodzie, proszki do prania i płyny do zmiękczania tkanin nie mogą dać świetnych rezultatów. Nie będą się pienić i rozprowadzać na tkaninach. Aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba będzie użyć więcej detergentów. To zwiększa koszty, ponieważ środki czystości mają tendencję do szybszego wyczerpywania się. Trafiają one również w większych ilościach do środowiska.

Wysoka twardość wody sprawia, że stosowanie sypkich proszków do prania nie jest bezpieczne. Dotyczy to zwłaszcza ciemnego prania. Ponieważ granulki nie mogą się dobrze rozpuścić, ich resztki pozostają na ubraniach, tworząc nieestetyczną i trudną do usunięcia warstwę.

Nieregularności w wodzie mogą powodować uszkodzenia tkanin, a także środowiska i portfela. Czasami efekty mogą być trudne do zauważenia gołym okiem. Zniszczone tkaniny i duża liczba zużywanych co miesiąc środków czystości nie napawają optymizmem. Używamy więcej detergentów i pierzemy w wyższych temperaturach, aby uzyskać lepsze efekty prania. W ten sposób powstaje błędne koło, które ostatecznie prowadzi do wyrzucania ubrań.

Zagrożona pralka

Ale, zanieczyszczenia w wodzie mogą powodować uszkodzenia tkanin i urządzeń, które je piorą. Elementy pralki są zagrożone przez gromadzenie się osadów. Najwięcej osadów gromadzi się w elementach grzewczych, gdzie woda nagrzewa się do wyższej temperatury. Elementy te po pewnym czasie nadają się zazwyczaj tylko do wymiany. Możliwa jest awaria, która może być bardzo rozczarowująca. Ale osad może pozostać również w innych częściach pralki, takich jak bęben oraz wewnętrzne ścianki rur i węży. Części te mogą się rozszczelnić i spowodować zalanie mieszkania.

Czy musisz się martwić, jeśli Twój sprzęt jest jeszcze na gwarancji? Wielu producentów podaje, że woda używana do pracy sprzętu powinna być odpowiedniej jakości. Jeśli woda jest zbyt twarda lub posiada inne zanieczyszczenia, gwarancja może stracić ważność.

Możliwe jest uzyskanie idealnego prania

Idealne pranie nie musi być trudne ani czasochłonne Oto kilka pomysłów.

Sklepy mogą używać środków odwapniających

Środek odkamieniający, który przychodzi na myśl, jest pierwszym, który można znaleźć w sklepach w różnych formach - proszków, płynów, kapsułek. Środki te zapobiegają osadzaniu się kamienia w pralce dzięki zawartym w nich związkom. Środki te są bardzo promowane. Środki te muszą być dodawane do każdego prania. Nie usuwają one zalegających osadów, ale pomagają zapobiegać gromadzeniu się warstwy. Możliwe, że w rozliczeniu rocznym wydatki są bardzo duże. Oznacza to, że wymagane jest nasze zaangażowanie w stosowanie.

Filtr z polifosforanem

Filtry pralkowe z polifosforanem to niewielkie produkty, które zapobiegają osadzaniu się kamienia w pralce. Montuje się go przy wlocie wody do pralki. Woda przepływa przez złoże i choć twardość jest taka sama, nie dochodzi do wytrącania się kamienia. Ten artykuł wyjaśnia, jak działa polifosforan.

Zmiękczacze wody

Centralny zmiękczacz wody to najlepszy sposób na wyeliminowanie problemów wynikających z wysokiej twardości wody. Choć wiąże się z pewnymi kosztami eksploatacyjnymi, jest znacznie bardziej przystępny niż twarda woda. Urządzenia te są łatwe w użyciu i nie wymagają wiele uwagi. Zapewniają również świetne rezultaty, ponieważ zwalczają przyczynę, a nie skutek. Czym są i jak z nich korzystać? Warto się temu przyjrzeć!

W tej dziedzinie istnieje wiele możliwości. Wybór, jakiego dokonasz, będzie zależał od zużycia wody, twardości wody surowej oraz Twoich preferencji. Ecoperla Toro to najlepszy wybór, jeśli zależy Ci na ekonomiczności. Nie masz zbyt wiele miejsca? Ecoperla Vita może być zainstalowana w niewielkiej przestrzeni. Być może potrzebujesz również poprawić właściwości organoleptyczne wody. Ecoperla Hero może być odpowiedzią. Czy potrzebny jest zmiękczacz wody o dużej pojemności? Możesz rozważyć zakup dwuczęściowego urządzenia Ecoperla Softower.

Stacje wielofunkcyjne

Woda, która pochodzi z Twojego domu może mieć kilka naddatków. Może to oznaczać, że twarda woda nie jest jedynym problemem. W takich przypadkach przydatne mogą być stacje wielofunkcyjne. Połączenie złóż filtracyjnych może poradzić sobie z wieloma przekroczeniami w wodzie, w tym z żelazem, manganem i jonem amonowym. Poradzi sobie również ze związkami organicznymi i wysokim poziomem twardości wody. Jak widać na filmie, efekty te są natychmiast zauważalne.

Odżelaziacze do wody

Jest to najlepsza metoda usuwania żelaza z wody. Są one szczególnie ważne, jeśli występuje ono w dużym stężeniu. Wstępne napowietrzanie wody to najpopularniejsze urządzenie. Masz do wyboru odżelaziacze wody, które zawierają komorę ze sprężonym powietrzem (Ecoperla Oxytower), lub bardziej tradycyjne urządzenia, które wymagają współpracy ze zbiornikiem hydroforowym ocynkowanym elektrolitycznie. Jak działają? W tym artykule wyjaśnimy, jak działa odżelaziacz wody. Ważne jest, aby przed wyborem metody odżelatynizowania lub odmanganiania przeprowadzić analizę wody.

Posiadanie idealnych tkanin, które świetnie pachną po praniu nie jest marzeniem.

Woda doskonałej jakości z pewnością przyniesie pożądane efekty związane z praniem. Poczujesz się również bardziej komfortowo w innych dziedzinach związanych z korzystaniem z wody. To także świetny sposób na ochronę urządzeń i instalacji domowych, które mają kontakt z wodą.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz