31 Maj 2023

Filtr do wody - zbędny wydatek czy konieczność w każdym domu?

img

Filtry do wody

Filtr do wody - zbędny wydatek czy konieczność w każdym domu?

Woda z kranu jest bezpieczna i czysta, i zawsze jest badana. Nie każdy ma dostęp do wodociągu. Warto zainwestować w filtr, jeśli źródło wody nie jest pewne. Jest to również przydatne, gdy woda ma nieprzyjemny smak lub zapach.

Czy warto instalować w domu filtry do wody pitnej? Wbrew powszechnej opinii, jest wiele takich przypadków. Filtry do wody mogą być stosowane przez osoby, które nie są zadowolone z jakości wody z kranu. Mimo że woda została przebadana i uzdatniona, czują, że można by ją ulepszyć. Nie chodzi tu tylko o smak czy zapach wody, ale także o jej skład. Woda z kranu często jest określana jako "twarda", co oznacza, że zawiera dużo minerałów. Choć nie ma to większego znaczenia dla zdrowia, twarda woda może być szkodliwa dla wielu urządzeń domowych. Należą do nich zmywarki do naczyń, czajniki elektryczne, pralki i ekspresy do kawy. Kamień osadza się na urządzeniach w miarę wytrącania się z wody. Jeśli nie będą one serwisowane, ich żywotność będzie znacznie krótsza, co może prowadzić do ponoszenia przez właścicieli niepotrzebnych kosztów.

Filtry węglowe: Zalety i wady

Najpopularniejszym filtrem do wody pitnej jest filtr wykorzystujący węgiel aktywny. Ważne jest, aby przed zakupem filtra z węglem aktywnym sprawdzić kilka szczegółów. Po pierwsze, należy sprawdzić, ile węgla aktywnego znajduje się w filtrze do wody. Im więcej, tym lepiej. Ważne jest, aby woda w urządzeniu filtrującym miała jak najdłuższy kontakt z węglem. Im dłuższy jest ten kontakt, tym lepszy jest filtr. Ważne jest, aby dowiedzieć się od producenta, jakiej wielkości cząsteczki może zatrzymać filtr. Im mniejszy filtr, tym jest bardziej skuteczny.

Warto wiedzieć, że węglowy filtr do wody nie usunie wszystkich zanieczyszczeń. Lepiej go nie używać, jeśli woda jest zanieczyszczona osadem. Osad ten szybko "zamrozi" filtr i skróci jego żywotność. W takich przypadkach lepiej jest użyć filtra osadowego niż węglowego.

Filtry do wody wykonane z węgla aktywnego radzą sobie z wodą chlorowaną, poprawiają smak i zapach, usuwają pozostałości pestycydów i herbicydów, a także radzą sobie z chlorem. Zatrzymuje zanieczyszczenia, które mogą powodować powstawanie osadów i zmieniać twardość wody. Filtr węglowy powinien być nadal stosowany, gdy największym problemem są zanieczyszczenia metaliczne. Filtry węglowe mogą występować w dwóch wersjach - jako filtry węglowe lub zmiękczające. Przeciwnicy filtrów węglowych do wody pitnej twierdzą, że są one pożywką dla wirusów i bakterii. Uważają również, że woda przepływa przez ziarniste rowki węglowe i nie jest odpowiednio filtrowana.

Woda z kranu

Filtry zmiękczające wodę

Filtry zmiękczające są pomocne w miejscach, w których woda jest twarda lub zażelaziona (np. brązowe plamy na zlewach i grzałkach urządzeń takich jak czajniki elektryczne). Woda przepływa przez specjalne złoże, które zamienia jony wapnia na jony sodu. Dzięki temu woda staje się "bardziej miękka". Taka woda jest dobra dla włosów i skóry. Pomaga również utrzymać w dobrym stanie sprzęt gospodarstwa domowego. Ochrona ta nie jest w stanie wytrzymać szkodliwych związków organicznych i chemicznych zawartych w wodzie.

Filtr odwróconej osmozy

Najwięcej kontrowersji wzbudzają filtry odwróconej osmozy. Nie jest to spowodowane tym, że są one najdroższe ze wszystkich filtrów. Są one najlepsze w usuwaniu zanieczyszczeń z wody pitnej. Mogą usunąć z wody większość minerałów, nawet tych, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wiele filtrów odwróconej osmozy remineralizuje oczyszczoną wodę i dostarcza jej wapnia, magnezu i potasu. Filtry odwróconej osmozy mogą również spowalniać proces oczyszczania wody, czasami tylko o kilka litrów na godzinę. Dlatego ważne jest, aby zaplanować swoją kuchnię.

Filtry wody pitnej wykonane z części mechanicznych

Powszechne jest instalowanie filtrów mechanicznych wewnątrz systemu pomp wodnych, a nie pod kranami. Filtry te działają jako filtry wstępne i chronią inne filtry, takie jak filtry węglowe. W specjalnym pojemniku znajduje się wymienny wkład. Właściciel domu może regulować wkład, aby uzyskać pożądany efekt. Filtr piankowy wykonany z włókniny może być stosowany do zatrzymywania zanieczyszczeń i piasku. Filtr sznurkowy może być także używany do zmniejszania ciśnienia wody w rurach. Dostępne są również filtry zmiękczające i odżelaziające wodę pitną.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz