03 Październik 2023

Jak dbać o zmiękczacz wody?

img

Blog

Jak dbać o zmiękczacz wody?

Ten artykuł przeznaczony jest dla osób, które chcą dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o swój zmiękczacz wody i jakie kroki należy podjąć podczas jego użytkowania.

Wiesz już, że każde urządzenie wymaga od Ciebie podjęcia odpowiednich kroków, nawet jeśli nie wymagają one zbyt wiele uwagi. Zmiękczacze wody nie są tu wyjątkiem.

O tym jak powinna wyglądać konserwacja zmiękczacza wody mówiłem już w artykule: Sprawdzone metody na zwiększenie wydajności zmiękczacza wody. Dziś chcę się skupić na czynnościach, które warto wykonywać regularnie. Przygotowałem listę, która pomoże Ci uporządkować wiedzę, wyjaśnić dlaczego pewne czynności są ważne i jaki mają wpływ na urządzenie.

Serwis zmiękczacza wody

Serwis zmiękczaczy wody został omówiony w licznych artykułach i w rozmowach na czacie.

Lepiej raz w miesiącu lub dwa razy w roku wezwać profesjonalny serwis, niż unikać. Dlaczego? Oto dlaczego?

Takie wizyty dają pewność, że nie ma żadnych usterek, że woda jest zmiękczona w miarę potrzeb i że wszystkie elementy są sprawne.

Większość użytkowników odwiedza serwisantów raz na dwa lata. Jeśli nie występują żadne nietypowe zjawiska z działaniem zmiękczacza wody, jest to dobry pomysł.

Dobrym pomysłem jest częstsza konserwacja urządzenia. Niektóre czynności można wykonać raz w roku, natomiast inne wymagają wykonania raz w miesiącu.

Wiele czynności możemy wykonać samodzielnie. Nie wymagają one specjalistycznej wiedzy ani dużego poświęcenia. Są też szybkie i łatwe w użyciu. Dzięki nim obsługa zmiękczacza wody jest prosta, bezpieczna i bezproblemowa.

Czynności, które należy wykonywać regularnie

Sporządziłem listę, którą należy przestrzegać przez cały okres użytkowania instalacji wodnej, aby zapewnić miękką wodę i brak awarii lub problemów.

Kontrola zbiornika solanki

Jest to najważniejsza czynność, którą należy wykonać podczas użytkowania zmiękczacza wody. Musimy przede wszystkim pamiętać o regularnym dosypywaniu soli do zbiornika i sprawdzaniu jego poziomu.

Zmiękczacz wody nie będzie w stanie wyprodukować roztworu solanki, jeśli w zbiorniku będzie za mało soli. Złoże filtracyjne nie będzie podlegało właściwemu procesowi regeneracji, a związki wapnia i magnezu nie zostaną wypłukane. Skutkiem tego będzie zmiękczenie wody i niemożność wymiany jonów.

Chcę jeszcze raz podkreślić, że sól jest niezbędna do zmiękczania wody. Musimy monitorować poziom soli w zbiorniku.

Niektóre zmiękczacze wody, takie jak seria Ecoperla Slimline CS, posiadają dodatkowe funkcje, takie jak alarm dźwiękowy poziomu soli. Ostrzega to użytkownika, gdy nadchodzi czas uzupełnienia niedoboru.

Warto również zwrócić uwagę na mostki solne. Problem ten jest powszechny w wielu zmiękczaczach wody. Zbiorniki z solą mogą zatrzymywać wodę. Po rozpuszczeniu się soli w wodzie mogą powstać skazy lub grudki. Czasami trzeba je usunąć mechanicznie.

Wkłady filtrów wstępnych mogą być wymieniane

Częstotliwość wymiany wkładów zależy od tego, ile wody zużywa się dziennie i jak silne było zanieczyszczenie.

Niezwykle istotne jest, aby zadbać o dobry stan wkładu. Wpływa to bezpośrednio na jakość i skuteczność filtracji mechanicznej. Wkład będzie tracił swoje właściwości, jeśli będzie zabrudzony. Może to spowodować awarię zmiękczacza i doprowadzić do ostatecznej awarii wkładu.

Użytkownicy zmiękczaczy wody, którzy zapomnieli o wymianie wkładów lub nie stosowali filtrów mechanicznych, doprowadzili do awarii swoich zmiękczaczy. Osoby te kontaktowały się ze mną i nie były w stanie naprawić problemu.

Dezynfekcja urządzenia

Warto również samodzielnie zdezynfekować zmiękczacz wody. Wszyscy jesteśmy podatni na zanieczyszczenia bakteryjne, nie ważne czy korzystamy z wody wodociągowej czy studziennej.

Podczas dodawania soli do zbiorników solankowych mogą zostać wprowadzone zanieczyszczenia, które sprzyjają wzrostowi i rozwojowi mikroorganizmów. Należy również pamiętać, że woda pochodząca z własnej wody pitnej jest prawie zawsze narażona na działanie mikroorganizmów.

Ważne jest podjęcie działań profilaktycznych polegających na dezynfekcji wnętrza urządzenia. Można to zrobić raz na 12 miesięcy.

Płyn jednorazowy Ecoperla Antibacter to najlepszy sposób na czyszczenie zmiękczacza wody.

Produkt zawiera duże ilości aktywnego chloru. Dzięki temu zabija ewentualne bakterie i chroni złoże oraz inne elementy przed przyszłymi mikroorganizmami.

Jest łatwy do zastosowania. Wystarczy wlać całą zawartość do wewnętrznej studni zmiękczacza wody i odczekać kilka minut. Następnie uruchomić proces regeneracji i czekać na efekty.

Ecoperla Antibacter nie wymaga odmierzania, a aplikacja jest bardzo czysta.

Po użyciu masz pewność, że przefiltrowana woda jest bezpieczna dla Twojego zdrowia i wolna od mikroorganizmów.

Ochrona żywicy jonowymiennej

Ważne jest, aby dbać o złoże filtracyjne i je dezynfekować. Po pierwsze, podejmując te działania, możemy cieszyć się pełnią możliwości żywicy jonowymiennej. Przedłużamy również jej żywotność, dzięki czemu nie musimy jej tak często wymieniać.

Głównym problemem są metale ciężkie, które osadzają się na złożu zmiękczacza wody.

Żywica jonowymienna usuwa je z wody surowej. Użytkownicy mogą cieszyć się zmiękczoną wodą z odpowiednią ilością żelaza i manganu. Jednak nagromadzone cząstki metali ciężkich nie mogą być usunięte podczas normalnej regeneracji. Z czasem gromadzą się one i uniemożliwiają wymianę jonową. Żywica szybciej traci swoje właściwości i musi być częściej wymieniana, co może być dość kosztowne.

Aby temu zapobiec, należy raz na 12 miesięcy zastosować Ecoperla Antidotum Granules. Preparat ten zawiera związki, które odpowiadają za usuwanie metali ciężkich ze złoża filtracyjnego. Jest to również dobry wybór, ponieważ substancje te nie osadzają się szybko na powierzchni żywicy.

Aby preparat zadziałał, wystarczy wsypać jego zawartość do studni zmiękczacza wody. Odczekać około 10 minut na rozpuszczenie się granulek zmiękczacza wody, a następnie przeprowadzić wymuszoną regenerację.

Ecoperla Antidotum jest wprowadzana do złoża podczas procesu regeneracji. Usuwa ona wtedy wszelkie zalegające metale ciężkie, które wraz z popłuczynami trafiają do ścieków.

Wystarczy tylko użyć preparatu, ponieważ dawka została już odmierzona.

Pielęgnacja zmiękczacza wody jest prosta!

Cztery kroki, które można zastosować do konserwacji i pielęgnacji zmiękczacza wody to: dodanie soli regeneracyjnej, wymiana wkładów w filtrze mechanicznym, okresowa sterylizacja urządzenia, ochrona przed żywicą jonowymienną oraz wymiana wkładów.

Wszyscy wiemy, że nie jest możliwe utrzymanie naszego zmiękczacza wody w najlepszej kondycji. Pozwoli nam to jednak cieszyć się bezpieczną i miękką wodą, a także skuteczną filtracją bez ponoszenia wysokich kosztów utrzymania.

Wszystkie produkty wymienione w tym artykule można znaleźć w sklepie internetowym

  • Ecoperla Antidotum proszek do czyszczenia łóżek

    Oceniony na 5.00 z 5 35.0000zł

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz