29 Listopad 2023

Jak twarda woda i kamienie nerkowe wpływają na Twoje zdrowie?

img

Blog

Jak twarda woda i kamienie nerkowe wpływają na Twoje zdrowie?

Twarda woda i kamienie nerkowe

Trudno określić skąd wzięło się przekonanie, że "kamień" w wodzie odkłada się w nerkach i powoduje kamicę nerkową. Zanim obalimy ten mit, warto dowiedzieć się, czym jest "kamień" w wodzie z kranu i czym są kamienie w nerkach.

Kamień to osad znajdujący się na dnie czajników po gotowaniu twardej wody przez jakiś czas. Jest on w rzeczywistości wykonany z nierozpuszczalnych elementów, które dostają się do wody z rur lub innych źródeł. Ten kamień może mieć negatywny wpływ na działanie i wydajność wielu urządzeń. Może również zwiększać zużycie energii, co może w końcu doprowadzić do ich zniszczenia. Kamień może być łatwo usunięty z urządzeń, a nawet można mu zapobiec stosując filtry do wody.

Odmiennym problemem są kamienie nerkowe. Objawia się to obecnością kamieni w układzie moczowym, zwanych również złogami kamieni moczowych. Zawierają one wiele związków chemicznych, takich jak fosforan wapnia, szczawian, kwas moczowy i cystyna. Substancje te są normalnie obecne w moczu zdrowych ludzi. Jeśli jednak ich stężenie jest znacznie podwyższone, nie rozpuszczają się i mogą odkładać się w postaci złogów. Jest to tak zwana kamica nerkowa, która może być spowodowana zaburzeniami metabolicznymi. Jest to bardzo niebezpieczne i bolesne, ale możliwe do wyleczenia.

Wiemy już, jak wyglądają kamienie nerkowe, ale skąd się biorą? Najczęstsze przyczyny to zbyt duże zaleganie moczu w pęcherzu i zła dieta. Mogą one również wystąpić po niektórych nowotworach i infekcjach dróg moczowych. Lekarzom często trudno jest ustalić przyczynę powstawania kamieni nerkowych, gdy już się rozwiną.

Jak widać, istnieją znaczne różnice między kamieniami nerkowymi a kamieniami twardej wody. Ważne jest, aby pamiętać, że kamieniom nerkowym można zapobiegać pijąc wodę. Oddajemy dużo moczu i to utrzymuje nasze nerki i drogi moczowe w zdrowiu.

Jaka jest różnica między kamieniem a twardą wodą?

Kamień powstaje z wody w wyniku wytrącania się pierwiastków (m.in. metali) pod wpływem temperatury. Zawartość tych pierwiastków decyduje o twardości cieczy. Można go uznać za cechę charakterystyczną dla wody. Wynika to z ilości kationów wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Pierwiastki te najczęściej znajdują się w przewodach doprowadzających wodę do jej użytkowników. Mimo regularnej konserwacji i innych działań podejmowanych w ich pobliżu, sieci wodociągowe są wciąż stare. Ich elementy niszczą się i korodują, co powoduje, że woda przepływa przez nie "wzbogacona" i zawiera dodatkowe składniki.

Aby zmniejszyć twardość wody w domu i w innych miejscach, należy stosować odpowiednie filtry wraz ze zmiękczaczami. Te niewielkie urządzenia mogą mieć ogromny wpływ na jakość naszej wody wodociągowej.

Twarda woda a Twoje zdrowie

Chociaż twarda woda nie spowoduje kamieni nerkowych, jak już stwierdziliśmy, nie oznacza to, że jest bezpieczna. Taka woda może mieć jednak pewne negatywne skutki dla organizmu. Nawet jeśli nie jest to niebezpieczne, używanie takiej wody może powodować wysuszanie włosów i skóry. Wynika to z faktu, że w twardej wodzie łatwiej rozpuszczają się detergenty i kosmetyki. Najbardziej problematyczne jest mydło. Problem ten można rozwiązać na wiele sposobów, m.in. poprzez zainstalowanie wydajnego filtra ze zmiękczaczem.

Trafiłeś w odpowiednie miejsce, gdzie znajdziesz wysokiej jakości filtry do wody. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz