29 Listopad 2023

Jak twarda woda i kamienie nerkowe wpływają na Twoje zdrowie?

img

Blog

Jak twarda woda i kamienie nerkowe wpływają na Twoje zdrowie?

Trudno jest określić, skąd wzięło się przekonanie, że "kamienie" w wodzie odkładają się w nerkach i powodują powstawanie kamieni nerkowych. Zanim przejdziemy do obalania tego mitu, sprawdźmy najpierw, czym jest "kamień" w wodzie wodociągowej i czym są kamienie w nerkach.

Twarda woda i kamienie nerkowe

Kamień to osad znajdujący się we wrzącej wodzie po dłuższym gotowaniu. Powstaje on z nierozpuszczalnych pierwiastków, które dostały się do wody z rur lub innych źródeł. Ten kamień może mieć negatywny wpływ na działanie i wydajność wielu urządzeń. Może również zwiększać zużycie energii i prowadzić do potencjalnych uszkodzeń. Kamień można łatwo usunąć, a nawet mu zapobiec, stosując filtry do wody.

Kamienie nerkowe to inny problem. Objawiają się one obecnością kamieni w układzie moczowym, zwanych też złogami kamieni moczowych. Zawierają one wiele substancji chemicznych, takich jak fosforan wapnia, szczawian, kwas moczowy i cystyna. Substancje te są normalnie obecne w moczu zdrowych ludzi. Jeśli jednak ich stężenie jest znacznie podwyższone, nie rozpuszczają się i mogą odkładać się w postaci złogów. Jest to tak zwana kamica nerkowa spowodowana zaburzeniami metabolicznymi. Jest to bardzo niebezpieczna i bolesna dolegliwość, którą można leczyć.

Wiemy już, jak wyglądają kamienie nerkowe, ale skąd się one biorą? Kamienie nerkowe mogą być spowodowane zbyt dużym zaleganiem moczu w pęcherzu moczowym oraz błędami dietetycznymi. Mogą również występować po niektórych nowotworach i infekcjach dróg moczowych. Lekarzom często trudno jest ustalić przyczynę powstawania kamieni nerkowych, gdy już się rozwiną.

Jak widać, istnieją znaczne różnice między kamieniami nerkowymi a kamieniami twardej wody. Należy pamiętać, że kamieniom nerkowym można zapobiegać, pijąc wodę. Dużo pijemy i dużo oddajemy moczu. Utrzymuje to nerki i układ moczowy w stanie aktywności i zapobiega tworzeniu się złogów.

Woda z kranu

Jaka jest różnica między kamieniem wapiennym a twardą wodą?

Kamień powstaje, gdy w wodzie pod wpływem temperatury wytrącane są pierwiastki (m.in. metale). Zawartość tych pierwiastków decyduje o twardości cieczy. Można go określić jako cechę charakterystyczną wody. Wynika to z ilości kationów wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Pierwiastki te najczęściej występują w przewodach doprowadzających wodę do jej użytkowników. Pomimo regularnej konserwacji i innych działań podejmowanych w ich pobliżu, sieci wodociągowe są wciąż stare. Ich elementy niszczą się i korodują, co powoduje, że woda przepływa przez nie "wzbogacona" i zawiera dodatkowe składniki.

Aby zmniejszyć twardość wody w domu i w innych miejscach, należy stosować odpowiednie filtry ze zmiękczaczami. Te niewielkie urządzenia mogą mieć ogromny wpływ na jakość naszej wody wodociągowej.

Twarda woda a Twoje zdrowie

Chociaż twarda woda nie powoduje kamieni nerkowych, jak już powiedzieliśmy, nie oznacza to, że jest bezpieczna. Taka woda może mieć jednak pewne niekorzystne skutki dla organizmu. Mimo że taka woda nie jest niebezpieczna, może powodować wysuszanie włosów i skóry. Wynika to z faktu, że detergenty i kosmetyki łatwiej rozpuszczają się w twardej wodzie. Jednym z najbardziej problematycznych elementów jest mydło. Problem ten można rozwiązać na wiele sposobów, m.in. instalując wydajny filtr ze zmiękczaczem.

Znalazłeś właściwe miejsce, w którym znajdziesz wysokiej jakości filtry do wody. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz