29 Listopad 2023

Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

img

Blog

Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

Twarda woda to temat, który pojawia się co jakiś czas, nie tylko w artykułach, ale także w Waszych pytaniach i wypowiedziach. Dziś chcę Wam pokazać, jak ważna jest woda w codziennym życiu. Pokażę Wam jak dbanie o jakość wody może diametralnie poprawić jakość Waszego dnia.

Oto szybkie przypomnienie znaczenia twardej wody

Mówiłem już wcześniej o twardej wodzie i problemach, które może powodować.

Dla przypomnienia przytoczę jeszcze definicję twardej wody, która mówi, że jest to ciecz o dużej zawartości kationów wapnia i magnezu, a w wielu przypadkach także żelaza i manganu.

Przez większość moich postów dotyczących tego zjawiska starałem się podkreślać negatywne skutki, jakie twarda woda wywiera na domach każdego dnia. Być może najbardziej nieprawdopodobne wydają się skutki twardej wody dla sprawności kotła grzewczego i działania detergentów. Nie są to jednak jedyne negatywne skutki twardej wody.

Nie zamierzam przytaczać faktów. Zamiast tego przedstawię studium przypadku (case study), które zaczerpnąłem z własnego życia.

Codzienność z twardą wodą

Poznajcie Jana Kowalskiego. Jest mężczyzną w średnim wieku, który ma stałą pracę w korporacji. Wraz z żoną mieszka w jednorodzinnym domu na obrzeżach miasta. Nigdy nie słyszał o zmiękczaczach wody, ale wie, że cierpi z powodu osadzania się kamienia. Rodzina Jana Kowalskiego używa wody, która jest bardzo twarda.

Jan zazwyczaj budzi się o 06:45 rano. Wypija wtedy szklankę wody z butelki, ponieważ nie lubi wody z kranu. Następnie bierze kąpiel. Jest sfrustrowany swoimi problemami ze skórą. Po umyciu staje się ona jeszcze bardziej sucha i czerwona. Musi też używać dużo szamponu i żelu pod prysznic, ponieważ nie chcą się one spienić.

Zauważa, że bateria prysznicowa i szkło w kabinie prysznicowej są prawie całkowicie pokryte osadem. W sobotę będzie musiał wyszorować ....

Następnie wyprasować koszulę. Koszula i marynarka leżą już na desce do prasowania. Co może pójść nie tak? Okazuje się, że żelazko zabarwiło prasowane ubrania osadem z kamieni. Kowalski miał wyglądać dobrze, bo ma niezwykle ważne spotkanie biznesowe. To powoduje jeszcze większy niepokój.

W końcu śniadanie!!! Ale co to jest śniadanie? Okazuje się, że kawa po lekkim ostudzeniu ma oleiste plamy. Przez to jest mdła w smaku i mało aromatyczna.

Jan po skończonym posiłku musi uruchomić zmywarkę. Uświadamia sobie, że szklanki, które kupił kilka miesięcy temu, nie są już nowe. Wyglądają na matowe i porysowane. Nasz bohater od zmywarek często używa drogich środków zmiękczających w dużych ilościach, aby wszystko działało prawidłowo.

Jan Kowalski wraca do domu i zasiada przy stole obiadowym obok swojej rodziny. Potrawy nie są zachęcające. Warzywa nie mają swoich naturalnych kolorów, są poszarzałe, a smak również jest spłaszczony.

Potem przychodzi czas na pranie. To rutynowa czynność, podczas której zostaną zużyte duże ilości proszku do prania i środków zapachowych. Nie ma znaczenia, czy tkaniny są zabrudzone, tracą kolor czy nie pachną.

John Smith uważa cotygodniowe sprzątanie za najtrudniejszą część swojej pracy. Oczyszczenie wanny, kranów i toalety z osadów graniczy niemal z cudem. Na szkle i lustrach wciąż pojawiają się smugi. Rodzina wydaje niesamowitą ilość pieniędzy na środki czystości.

Kowalscy wydają też sporo na ogrzewanie i środki higieny codziennej. Częste są też awarie sprzętu AGD, gdy ma on kontakt z wodą. Kiedyś doszło do poważnej awarii kotła grzewczego.

Koszty codziennego utrzymania drastycznie rosną, a jakość życia spada.

Miękka woda to element codzienności

Poznajmy teraz Adama Nowaka, który prowadzi podobny tryb życia jak Jan Kowalski. Mieszka w podmiejskim domu jednorodzinnym. Jego rodzina korzystała z wody o średniej twardości, zanim zainstalowała centralny zmiękczacz wody.

Adam Nowak budzi się o 5 rano. Ponieważ woda z kranu ma neutralny smak, wypija jej szklankę. Potem idzie popływać w basenie, który trzyma blisko domu. Zmiękczona woda może płynąć również tam, ponieważ nie powoduje uszkodzeń urządzeń ani nie pozostawia osadów w niecce.

Czas wziąć szybki prysznic. Potrzebny jest tylko szampon i mydło. Środki szybko się spieniają i można je łatwo zmyć. Nie marnuje się przy tym woda.

Czas na pyszne śniadanie z filiżanką kawy o odpowiednim aromacie. Miękka woda ułatwia czyszczenie ekspresu do kawy.

Dla Nowaka prasowanie nie jest problemem, wszystko działa bez zarzutu.

Zmywarka jest łatwa w obsłudze. Miękka woda jest automatycznie podawana do zmywarki przez system. Adam myje naczynia i nadaje im połysk.

Po pracy należy ustawić i rozwiesić pranie. Te czynności nie są trudne. Nowak nie używa dużo proszku, a tkaniny wychodzą z pralki czyste i pachnące świeżością. Są też miękkie i nie wymagają intensywnego prasowania.

Rodzina nie musi tak często sprzątać ani poświęcać zbyt wiele czasu na porządki. Armatura wymaga jedynie przetarcia.

Rachunki za ogrzewanie nie są straszne i nie ma awarii.

Adam Nowak ma zatem więcej czasu i pieniędzy na robienie rzeczy, które lubi i z rodziną.

Twardość wody w każdej fazie dnia

Jakość wody może mieć znaczący wpływ na nasze życie. Woda jest stałym towarzyszem naszego życia, często niezauważanym lub pomijanym. Jest spożywana w żywności, napojach i czyszczona.

Woda o odpowiedniej twardości w domu może sprawić, że dzień będzie znacznie przyjemniejszy.

Zmiękczaj wodę

Wodę można zmiękczyć na wiele różnych sposobów. Więcej dowiesz się w artykule o tym, jak zmiękczyć wodę w domu. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym jest centralny zmiękczacz wody.

Możesz przeczytać artykuł: Czy zmiękczacz wody zostałby odstawiony - wyniki ankiety, aby dowiedzieć się, co użytkownicy myślą o codziennym życiu ze zmiękczaczami wody.

Urządzenia te mogą być instalowane w mieszkaniach w bloku, o ile są ku temu warunki.

W przypadku braku możliwości założenia urządzenia do oczyszczania wody, które działa na zasadzie wymiany jonowej, istnieją inne możliwości. Należą do nich systemy odwróconej osmozy lub filtry polifosforanowe, filtry prysznicowe, narurynowe. Nie są one tak wydajne, jak centralne zmiękczacze wody, ale mogą zwiększyć komfort co najmniej.

Woda, która robi różnicę w Twoim codziennym życiu

Zastanów się teraz, czy wolisz żyć jak Adam Nowak, zapominając o twardej wodzie, czy jak Jan Kowalski, dostosować się do problemu i umieć z nim funkcjonować.

Zmiękczacz wody to opłacalna inwestycja, która szybko się zwraca. W sieci można nawet znaleźć przeliczniki, które pozwolą określić, ile można zaoszczędzić, używając miękkiej wody.

Warto zwrócić uwagę na jakość swojej wody. Woda jest integralną częścią naszego życia, z którą stykamy się codziennie.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz