31 Maj 2023

Jaki filtr do wody wybrać do domu a jaki do bloku?

img

Filtry do wody

Jaki filtr do wody wybrać do domu a jaki do bloku?

Dobór uzdatniacza - Jaki filtr do wody wybrać?

Jest on niezbędny do uzdatniania wody, która nie nadaje się do picia prosto z kranu lub pozostawia osad na armaturze i urządzeniach sanitarnych. Filtry do wody występują w wielu różnych rodzajach, m.in. pod względem budowy, wydajności, skuteczności, kosztów i wymagań eksploatacyjnych. Aby wybrać najlepszy filtr do wody dla swojego domu, należy najpierw zdiagnozować problem z wodą, a następnie określić jej jakość. Jeśli system jest podłączony do wodociągu, możesz poprosić o wyniki analizy wody w przedsiębiorstwie wodociągowym lub w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli korzystasz z własnej studni, sam zlecasz badanie jakości wody i musisz za nie zapłacić. 

Badanie wody - kiedy jest wymagane?

  1. Gdy woda ma pochodzić ze studni, która nie była używana przez dłuższy czas.
  2. Jeśli studnia jest zalana wodą deszczową lub po powodzi.
  3. Jeśli zauważysz, że woda zmienia kolor, jest mętna lub ma nieprzyjemny zapach.
  4. Jeśli użytkownicy skarżą się na problemy żołądkowe po wypiciu wody lub mają podrażnienia skóry po umyciu.
  5. Jeśli na ceramice sanitarnej widoczne są rdzawe ślady
  6. Jeśli na armaturze widoczne są białe osady 

Różne rodzaje filtrów do wody

Na rynku dostępnych jest wiele technologii, które mogą poprawić jakość wody i nadać jej pożądane parametry. Każdy filtr, wkład, technologia i złoże ma inne działanie. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią metodę dla siebie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje filtrów do wody. 

  1. Filtry mechaniczne - zatrzymują cząstki stałe, takie jak piasek, żwir, muł lub zawiesiny. Mogą również posiadać np. wkłady sznurkowe, piankowe lub węglowe. Filtry sedymentacyjne mogą być również stosowane z filtrami mechanicznymi. Podczas gdy większość filtrów mechanicznych jest używana jako filtry wstępne w większych systemach uzdatniania wody, niektóre filtry mechaniczne mogą być zainstalowane w linii na głównych przyłączach wody w domach lub firmach. Wyłapują one większe zanieczyszczenia i doskonale chronią inne urządzenia uzdatniające (np. zmiękczacze wody) przed zużyciem i uszkodzeniem przez większe zanieczyszczenia. Filtry wstępne są często używane w odniesieniu do filtrów mechanicznych. 
  2. Filtry węglowe to jedne z najbardziej znanych urządzeń do oczyszczania wody. Węgiel aktywny jest w stanie pochłonąć chlor i inne związki organiczne oraz poprawić smak, zapach i kolor wody. Węgiel aktywny sprawia, że woda jest smaczna i czysta. Filtry węglowe mogą być stosowane jako samodzielne filtry lub jako podstawowy element systemów odwróconej osmozy. 
  3. Zmiękczacze wody są odpowiedzialne za usuwanie kamienia z urządzeń i instalacji domowych. Czynią to poprzez zmniejszenie twardości wody. Zmiękczacz zawiera żywicę jonowymienną, która wymienia wapń i magnez na neutralny sód. Bardziej miękka woda jest bezpieczniejsza w użyciu w urządzeniach domowych i czystsza dla naszej skóry i włosów. Sól regeneracyjna jest dodawana do złoża w celu jego odnowienia. Zmiękczacze wody mogą również usuwać z wody inne związki, takie jak żelazo i mangan. Żelazo i mangan to dwa najczęściej występujące zmiękczacze wody. Filtry te znane są również jako filtry odżelaziające (deironing filter), oraz filtry odmanganiające (demanganating filter). 
  4. Odwrócona osmoza jest najbardziej efektywnym uzdatniaczem wody. Usuwają wszelkie zanieczyszczenia i inne związki, pozostawiając czystą H2O. Filtry osmotyczne eliminują związki organiczne, metale ciężkie i bakterie. Woda staje się miękka, klarowna i czysta. Nowoczesne systemy odwróconej osmozy posiadają wkład mineralizujący, który wzbogaca wodę w niezbędne dla zdrowia pierwiastki takie jak wapń i magnez. Filtry odwróconej osmozy mogą być instalowane tuż pod kranem. Przydają się w każdym rodzaju gastronomii, także w hotelach. 

szklanka wody

Wymiana wkładów

Uzdatniacze wody nie są przeznaczone do pracy wiecznej. Do każdego filtra dołączony jest wkład wymienny, który powinien być wymieniany co kilka miesięcy. Membrany osmotyczne działają przez wiele lat bez żadnych problemów. Żywotność elementów wymiennych zależy od ilości zużywanej wody i stopnia jej zanieczyszczenia, ale zazwyczaj nie odbiega od zaleceń producenta. Poniżej podano najczęściej zalecane okresy użytkowania: 

  • Filtry wstępne - 3-6 miesięcy
  • Filtry końcowe i mineralizatory - 6-12 miesięcy
  • Membrana osmotyczna - 2-5 lat

Nieco inaczej jest w przypadku zmiękczaczy wody. Zmiękczacz posiada złoże filtracyjne, które może być używane nawet przez 10 lat. Wymaga on jednak regularnej regeneracji. Odbywa się to poprzez umieszczenie soli regeneracyjnej w pojemniku wewnątrz urządzenia. Zmiękczacz zajmuje się resztą. 

Jaki typ filtra do wody jest najlepszy dla Twojego domu?

Uzdatnianie wody można przeprowadzić na dwa sposoby. Jednym z nich jest zainstalowanie filtra pod zlewem, a drugim uzdatnianie jej w całości. W tym przypadku uzdatniacz wody jest instalowany w miejscu, które pozwala na rozprowadzenie przefiltrowanej wody po całym domu. Najczęściej zmiękczacz lub filtr mechaniczny instaluje się za wodomierzem (w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym).

Zmiękczacz to urządzenie, które redukuje twardość wody poprzez zastosowanie specjalnego złoża. Można go podłączyć w odpowiednim miejscu, aby w całym domu była miękka woda. Skorzysta na tym armatura kuchenna i łazienkowa, zmywarka, pralka i inne urządzenia, które mają kontakt z wodą. Urządzenie to ma jedną wadę. Zmiękczacz nie usuwa z wody zanieczyszczeń, nie poprawia też jej smaku. Do tego celu lepiej nadają się filtry narurowe. Różne rodzaje filtrów narurowych mogą służyć różnym celom w zależności od rodzaju i wypełnienia.

Filtry osadowe lub siatkowe usuwają zanieczyszczenia mechaniczne, natomiast wkłady węglowe poprawiają smak i zapach wody. Ważne jest, aby posiadać zarówno zmiękczacz, jak i filtr wstępny. Te dwa uzdatniacze wody doskonale się uzupełniają. Filtr mechaniczny zainstalowany przed zmiękczaczem dodatkowo chroni go przed uszkodzeniem i szybkim zużyciem. 

Jaki typ filtra do wody jest najlepszy w bloku?

Mieszkanie w bloku może mieć wiele ograniczeń, które mogą utrudniać instalację dużego urządzenia uzdatniającego. Lepiej jest skupić się na małych filtrach, które mogą oczyszczać wodę w określonych obszarach. W mieszkaniu w bloku dobrze sprawdzi się filtr odwróconej osmozy lub inny filtr do wody pitnej. Możesz wybierać spośród różnych rozmiarów, nawet tych kompaktowych.

Jeśli jednak nadal masz problem ze znalezieniem miejsca pod zlewem, rozwiązaniem może być mniej wydajny filtr kranowy. Niewielki filtr prysznicowy zapewni delikatną kąpiel, a filtr do ekspresu do kawy - gładką, czystą filiżankę kawy. Na rynku możemy znaleźć mniejsze modele, jeśli interesuje nas profesjonalny zmiękczacz wody, np. Ecowater Ecowater eVolution 100 Compact i Ecowater Ecowater eVolution Dual ED. Do zmiękczacza należy podłączać tylko zimną wodę, to wszystko. Twardość ciepłej wody pobieranej z sieci nie zmieni się, jeśli będzie. 

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz