25 Maj 2022

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

img

Blog

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Klimat w pomieszczeniach, w których mieszkamy, zmienia się diametralnie między jesienią a zimą. Dzieje się tak, ponieważ rozpoczyna się sezon grzewczy. Może to powodować poważne problemy, jeśli powietrze nie jest odpowiednio nawilżone. Zmiany te mogą spowodować szybką reakcję organizmu i sprawić, że będzie on bardziej podatny na infekcje.

Normalne powietrze

Jaki jest odpowiedni poziom wilgotności? Normą jest wilgotność powietrza na poziomie 30%. W idealnych warunkach poziom ten oscyluje w granicach 40-60%. Organizm ludzki szybko reaguje na niedotrzymanie minimalnego poziomu wilgotności. Suchość, chrypka i pieczenie w gardle są oznakami problemu. Nie tylko my jesteśmy narażeni na szkody, ale także nasze zwierzęta, rośliny, a nawet urządzenia domowe. Poziom wilgotności mierzy się za pomocą higrometru. Nowoczesne nawilżacze mają wbudowany miernik wilgotności. Jeśli Twój sprzęt go nie posiada, warto zaopatrzyć się w to przydatne urządzenie. Wiele higrometrów ma wbudowany termometr.

Rodzaje nawilżaczy

Nawilżacz to urządzenie, które potrafi utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w powietrzu. Urządzenia te mogą być używane do oczyszczania i jonizacji powietrza, jak również do pochłaniania wilgoci. Możesz sprawić, że Twój dom będzie wyglądał na droższy, używając tych urządzeń jako dekoracji wnętrz.

Urządzenia elektroniczne wypierają tradycyjne nawilżacze, które nie są zasilane energią elektryczną, ale są też najmniej wydajne. Montuje się je zazwyczaj na kaloryferach, które podgrzewają pojemniki z wodą. Najbardziej podobne do nich są nawilżacze parowe. Wytwarzają one z podgrzanej wody ciepłą, sterylną mgiełkę, która delikatnie nawilża powietrze i nieznacznie podnosi temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajdują.

Z drugiej strony nawilżacze ewaporacyjne wytwarzają zimną mgiełkę. Nie ogrzewają one wody, ale zamiast tego wyrzucają mikroskopijne cząsteczki z wody. Jest to świetna opcja dla urządzeń do aromaterapii.

Nawilżacze ewaporacyjne i parowe pracują cicho i prawie niewidocznie w pokojach dziecięcych. Dostępnych jest wiele designerskich nawilżaczy, które wyglądają jak zabawki dla dzieci.

Nawilżacze ultradźwiękowe mogą wytwarzać oba rodzaje. Ich działanie polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości, które są niewidzialne dla ludzkiego ucha. Mogą one drażnić zwierzęta domowe. Wytwarzają mgiełkę, która unosi się nad atomizerem. To urządzenie jest idealne, jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania, ale nie masz zwierząt domowych.

Czy to się opłaca?

Po pierwsze, dzięki nawilżaczom powietrza nie będziemy tak podatni na infekcje. Jest to świetne rozwiązanie zarówno w domu jak i w biurze, ponieważ wszyscy jesteśmy narażeni na skutki uboczne ogrzewania w każdym pomieszczeniu. Sezon grzewczy w naszym klimacie może trwać nawet do połowy roku kalendarzowego. Nawilżacz powietrza jest w takich sytuacjach wręcz niezbędny.

Zakres działania

Powierzchnia obsługiwana przez nawilżacze może dziś wynosić od kilkuset do kilkuset metrów kwadratowych. Małe pomieszczenia nie potrzebują drogich i skomplikowanych nawilżaczy. Wystarczy prosty nawilżacz elektroniczny.

 

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz