03 Październik 2023

Poznaj szokujące fakty na temat twardej wody w domu!

img

Blog

Poznaj szokujące fakty na temat twardej wody w domu!

Być może zastanawiałeś się, dlaczego twarda woda jest określana w tak negatywny sposób i uważana za poważny problem. Poznaj szokujące fakty!

Dlaczego pranie i zmywanie jest trudne, gdy mamy do czynienia z twardą wodą?

Woda zawiera tylko bardzo nierozpuszczalne sole metali i kwasów tłuszczowych. Substancje te mogą powodować, że mydła, płyny i środki piorące nie reagują dobrze w wodzie. Im większa twardość wody, tym więcej środków czyszczących jest potrzebnych. Ilustruje to poniższy wykres.

Dlaczego twarda woda nie pieni się?

Z powodu reakcji pomiędzy mydłem a płynami o wysokiej zawartości wapnia i magnezu, środki czyszczące nie chcą się pienić w twardej wodzie. Mydło zawiera duże ilości soli sodowych i potasowych. Ich reakcja z nierozpuszczalnymi solami w twardej wodzie powoduje, że praktycznie się nie pieni. Tworzy się też warstwa bardzo nieatrakcyjnego osadu.

Działanie detergentów w twardej wodzie

Wiadomo, że wydajność detergentów przy twardej wodzie znacznie spada. Wynika to z napięcia powierzchniowego wody. Im trudniejsze jest mycie i spłukiwanie powierzchni, tym wyższe jest napięcie powierzchniowe. Detergenty, które mają wysokie napięcie powierzchniowe, nie rozpuszczają się w wodzie i nie pienią się.

Co twarda woda robi z Twoimi włosami i skórą?

Twarda woda może mieć niszczący wpływ na Twoje włosy i skórę. Wysoki poziom twardości może powodować suchość podczas kąpieli w niej. Woda zawiera sole wapnia i magnezu, które mogą podrażniać skórę i powodować większe wydzielanie sebum. Skóra może stać się bardziej czerwona i niedoskonała, a także może swędzieć. Twarda woda może powodować, że musimy używać więcej kosmetyków, mydeł i płynów do kąpieli. Skóra może również ucierpieć na skutek ich nadmiernej obecności. Twardej wody powinny unikać osoby o tłustej lub wrażliwej skórze, a także te, które mają skłonność do powstawania wyprysków.

Jak twarda woda może uszkodzić włosy? Wysoka twardość wody utrudnia spłukiwanie z włosów szamponów, odżywek i masek. Kosmetyki te mogą podrażniać skórę głowy i powodować szybsze wysychanie włosów. Włosy nie są miękkie, błyszczące i łatwe do rozczesania. Włosy stają się sztywne, twarde i trudne do opanowania, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Twarda woda może również utrudniać odżywianie włosów. Twarda woda może powodować łupież i inne problemy skóry głowy. Należy pamiętać, że wypadanie włosów może być spowodowane stanem zapalnym.

Gdzie w Polsce występuje twarda woda?

Mapa twardości wody w Polsce jest najlepszą ilustracją tego pytania.

Ilustracja ta pomoże Ci określić poziom twardości wody, z jakim najprawdopodobniej spotkasz się w swojej miejscowości. Większość obszarów Polski ma problemy z twardą wodą (13-18 dH) lub średnio twardą (9-12 dH). Woda może być zmiękczona nawet do 10 stopni H.

Lubuskie, Wielkopolska i Kujawsko-Pomorskie są najbardziej dotknięte twardością wody. Jednak w kraju jest wiele obszarów z bardzo twardą wodą. Najbardziej rozpowszechniony obszar z miękką wodą znajduje się w południowej Polsce.

Jak rozpoznać twardą wodę w swoim domu?

Jeśli problem jest poważny, nie ma konieczności przeprowadzania specjalistycznych testów. Wystarczy dokonać inspekcji mieszkania. Twarda woda może powodować powstawanie osadów na dnie czajnika i na armaturze w łazience. Może też powodować szorstkość ubrań i wypranych tkanin. Osadza się w kubkach, filiżankach i na naczyniach. Może powodować wzrost rachunków za ogrzewanie i pogorszenie stanu skóry.

Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, możesz mieć wysoką twardość wody.

Dlaczego twarda woda jest dla Ciebie szkodliwa?

Chociaż twarda woda nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, może mieć znaczący wpływ na wydajność gospodarstwa domowego oraz na jego ogólny stan zdrowia.

Po pierwsze, rury zapychają się osadem z kotła. Zmniejsza on przepustowość rur, a w efekcie rosną rachunki za ogrzewanie i wodę. W substancjach rozpuszczalnych w wodzie może rozwijać się także Legionella i inne groźne dla zdrowia bakterie.

Osad z kamienia może również powodować uszkodzenia pralek, zmywarek i kotłów. Kotły narażone na działanie twardej wody będą włączać się częściej i zatrzymywać mniej wody. Twarda woda może być przyczyną częstych awarii sprzętu AGD, co może prowadzić do znacznych strat finansowych.

Problemem jest niekorzystny wpływ twardej wody na smak potraw i wody.

Większe zużycie detergentów, kosmetyków i innych środków chemicznych to kolejna konsekwencja twardej wody. Wszyscy wiemy, że twarda woda nie lubi się pienić, a detergenty nie rozpuszczają się w niej dobrze. Do czyszczenia niektórych powierzchni i dokładnego mycia włosów trzeba będzie użyć więcej środków chemicznych.

Osoby o wrażliwej skórze powinny unikać twardej wody, ponieważ może ona dodatkowo ją wysuszyć i spowodować zaczerwienienie. Wysoki poziom twardości może mieć również wpływ na włosy. Mają tendencję do szybszego przetłuszczania się, stają się łamliwe i szybciej wysychają, dlatego często nie zaleca się stosowania odżywek.

Jak zmierzyć twardość wody?

Twardość wody można zmierzyć na wiele sposobów. Profesjonaliści mogą również zbadać próbkę. Powinniśmy zanieść próbkę do inspektoratu sanitarnego, laboratorium terytorialnego lub prywatnej firmy, która zajmuje się analizą wody. Można również wykonać badanie samodzielnie. Nie jest to trudne, zajmuje mniej czasu, a my możemy zaoszczędzić czas. Badanie to pozwoli określić twardość wody, która jest ważnym parametrem przy wyborze odpowiedniego złoża zmiękczającego wodę.

Do badania twardości wody można użyć testera paskowego lub kropelkowego. Lepszy jest kroplomierz, ponieważ można nim uzyskać bardziej precyzyjny wynik.

Kroplowe testery twardości wody są łatwe w użyciu i szybkie. Jak to działa? Jest on dostępny tutaj.

Przydatny może okazać się również kalkulator twardości wody, za pomocą którego można przeliczyć wartości na inne jednostki: https://www.filtry-do-wody.info/kalkulator-twardosci-wody/

Co się dzieje po zakończeniu badania twardości wody?

Jeśli test potwierdzi, że Twoja woda jest bezpieczna od twardej wody, a wartość wskazuje, że woda kwalifikuje się do uzdatniania, wtedy możesz rozważyć zakup zmiękczacza wody, który jest dostosowany do konkretnych potrzeb Twojego gospodarstwa domowego.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz