31 Maj 2023

Rodzaje i montaż stałych filtrów do wody pod zlewozmywakiem

img

Filtry do wody

Rodzaje i montaż stałych filtrów do wody pod zlewozmywakiem

Nawet jeśli jakość wody jest dobra, po co ją filtrować? Istnieje wiele powodów, dla których jest to konieczne. Dla każdej wody należy wybrać odpowiedni rodzaj filtra.

Dlaczego warto filtrować wodę?

1. Ze względów zdrowotnych

Woda jest najbardziej niezbędnym pożywieniem. Codziennie organizm potrzebuje dwóch litrów wody, w upalne dni więcej. Jest ona niezbędna do przemiany materii i transportu składników odżywczych. Nawet w małych ilościach, szkodliwe substancje nie tracą swoich właściwości w wodzie. Azotany, metale ciężkie i miedź nawet w niewielkich ilościach mogą być szkodliwe dla zdrowia. Im lepsza jakość wody, tym mniej w niej zanieczyszczeń.

2. Bezpieczeństwo

Przygotowanie wody pitnej w zakładzie wodociągowym to pierwszy krok w jej uzdatnianiu. W procesie uzdatniania woda przechodzi przez wiele rur i zbiorników, zanim trafi do kranów. Nie wiadomo, jakie substancje mogły się w niej znaleźć podczas tej podróży. Stare rury mogą zawierać azbest i ołów, możliwe jest też skażenie bakteryjne. Można temu zaradzić stosując filtry do wody.

3. Dla smaku

Czysta woda jest zdrowa i doskonale smakuje. Czysta woda uwydatnia subtelny aromat kawy lub herbaty. Gotowanie lepiej zachowuje smak potraw.

4. Środowisko

Transport butelek z wodą mineralną na duże odległości ma poważny wpływ na środowisko naturalne. Przyjazne dla środowiska jest również filtrowanie wody w domu.

5. Z wygody

Zainstalowanie filtra do wody zapewni Ci czystą, smaczną wodę przez cały czas. Dla czteroosobowej rodziny roczny koszt wody butelkowanej wyniósłby ponad dwa tysiące złotych.

Woda oczyszczona z kamienia może również przedłużyć żywotność urządzeń AGD, takich jak ekspres do kawy, parowar, czajnik, żelazko i inne.

Woda z kranu

Rodzaje filtrów do wody

Zanim kupisz i zainstalujesz filtry do wody, ważne jest, aby zrozumieć jej właściwości fizyczne, chemiczne i bakteriologiczne. Nie ma znaczenia, czy woda jest "czysta", gdy wypływa z kranu. Próbki wody mogą być badane w laboratorium lub stacji sanitarnej. Wyniki tych badań pozwolą dobrać rodzaj i parametry urządzenia filtrującego. Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy system filtracji wody pochodzi z własnym zestawem wad i zalet. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne opcje oczyszczania wody:

1. System odwróconej osmozy

To urządzenie wykorzystuje pompę elektryczną do pompowania wody przez membranę, która jest przepuszczalna tylko w jednym kierunku. Tylko cząsteczki wody mogą przejść przez membranę. Membrana jest chroniona przed najbardziej szkodliwymi zanieczyszczeniami organicznymi i nieorganicznymi, takimi jak metale ciężkie, azotany, fosforany i minerały. Dzięki temu uzyskuje się wodę o najwyższej czystości. Aby uniknąć wszelkich zanieczyszczeń, ważne jest, aby zachować najwyższe standardy higieny podczas instalacji lub wymiany filtra.

Wady Na każdy litr przefiltrowanej wody trzeba wypić 3 litry. Prowadzi to do wyższych rachunków za prąd i wodę. Ponieważ na membranie mogą gromadzić się zawiesiny, jest ona podatna na zanieczyszczenia i musi być płukana. Długotrwałe picie superczystej wody może prowadzić do niedoboru minerałów. Zainstalowanie mineralizatora pod zlewem może pomóc w uniknięciu tego problemu. Mikroelementy zawarte w wodzie oczyszczonej są wchłaniane przez wodę w trakcie jej przepływu.

2. System ultrafiltracji

Metoda ta działa na zasadzie odwróconej osmozy, ale przepływa. Oznacza to, że woda jest czysta i jest mało odpadów. Membrany kapilarne wychwytują cząstki większe niż 0,1 u. Usuwa wodę z białek, barwników i niektórych wirusów. Woda zawiera minerały takie jak wapń i magnez.

Niektóre wady obejmują:

  • Pozostawianie osadu po gotowaniu wody
  • Pozostałości cukrów, kwasów organicznych i jonów nieorganicznych.
  • Zastosowanie do wody o średnim lub niskim zanieczyszczeniu;
  • Bardzo twarda woda może spowodować szybkie zatkanie membrany.

3. System nanofiltracji

Nowoczesna technologia membranowego uzdatniania wody. Woda jest niezwykle czysta, ale nadal zawiera minerały, tak jak w przypadku odwróconej osmozy. Jednakże mikrozanieczyszczenia, takie jak związki nieorganiczne i pestycydy, azotany i metale ciężkie, które gromadzą się w postaci kamienia, mogą być usunięte bardzo skutecznie.

Ze względu na wysoką wydajność tego systemu nie są wymagane żadne zbiorniki magazynowe dla czystej wody.

Nanofiltracja ma wady, takie jak mniejsza dokładność w porównaniu do odwróconej osmozy oraz straty wody potrzebnej do płukania.

4. Filtry węglowe

Filtry z węglem aktywnym są jedną z najbardziej opłacalnych metod oczyszczania wody. Mogą one usuwać substancje organiczne, takie jak humus, algi i grzyby, jak również skoncentrowane chemikalia, takie jak chlor, halogenofory i fluorki, pestycydy i herbicydy.

Filtry węglowe poprawiają smak, zapach i kolor wody. Są łatwe do zainstalowania pod zlewem i można je łatwo wymienić.

Są pewne wady tego systemu: Substancje w filtrze mogą przesączyć się z powrotem do wody, jeśli jest on w pełni załadowany. Węgiel jest doskonałym źródłem mikroorganizmów. Filtry węglowe często zawierają bakteriobójczą sodę, która z czasem zostaje wypłukana. Jeśli urządzenie zostanie pozostawione w zbiorniku na zbyt długo, w wodzie mogą rozwijać się bakterie.

5 Zmiękczacze wody

Jony wapnia i magnezu mogą powodować twardość wody w wodzie naturalnej. Mogą one mieć negatywny wpływ na działanie urządzeń domowych, takich jak zmywarki do naczyń, ekspresy do kawy, żelazka i pralki.

Jest to również szkodliwe dla sprzętu AGD, ponieważ obniża sprawność działania urządzeń takich jak zmywarki, pralki, ekspresy do kawy. Jony te są eliminowane przez specjalny filtr, który zastępuje je sodem.

Zmiękczona woda ma lepszy smak, nie wysusza skóry i przedłuża żywotność sprzętu AGD. Zmniejsza też zapotrzebowanie na środki piorące.

6. Filtry odżelaziające i odmanganiania

Filtry te usuwają żelazo, mangan i siarkowodór. Zmniejszają mętność, kolor i zapach wody.

7. Generatory wodoru i jonizatory

Urządzenia te nie są filtrami. Służą one do zmiany właściwości wody. Działają one na zasadzie elektrolizy. W ten sposób powstaje woda kwaśna i alkaliczna. Generator wodoru pod ciśnieniem dodaje do wody wodór. Uważa się, że taka woda ma właściwości prozdrowotne.

Wady obejmują wysoki koszt urządzeń i konieczność filtrowania przed użyciem.

Uwaga: Unikaj urządzeń, które twierdzą, że "harmonizują", "witalizują", "energetyzują" lub "przekształcają" wodę. Chociaż niektóre pseudonaukowe źródła mogą być przytaczane jako dowód, nie ma gwarancji, że takie środki poprawią jakość wody.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz