31 Maj 2023

Skąd wiadomo kiedy dodać sól do zmiękczacza wody?

img

Zmiękczacze wody

Skąd wiadomo kiedy dodać sól do zmiękczacza wody?

Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w naszym sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby omówić swoje potrzeby.

W polskich gospodarstwach domowych coraz częściej stosuje się zmiękczacze wody. Wiele osób korzysta z nich chętnie i stwierdza, że nigdy nie zamieniłoby wody miękkiej na twardą. A co z dodawaniem soli regeneracyjnej? Ale jak często należy dodawać sól regeneracyjną?

Twarda woda to problem

Wiele polskich gospodarstw domowych ma problem z wysokim poziomem twardości wody. Problem ten dotyczy niemal każdej dziedziny życia, która wymaga użycia wody. Im twardsza woda, tym więcej problemów ma z nią kocioł grzewczy. Cierpią na tym wszystkie urządzenia, które mają kontakt z wodą. Istnieje większe prawdopodobieństwo awarii i wymiany części na inne. Dodatkowo wszędzie gromadzi się trudny do usunięcia osad, dlatego potrzebne są silne detergenty w dużych ilościach. Ich zużycie może wzrosnąć nawet do 60%, gdy są narażone na działanie twardej wody. To dużo, a do tego drogo.

Twarda woda może być również szkodliwa dla włosów i skóry. Mogą one zawierać cząsteczki osadów, które mogą się wytrącać i sprawiać, że będą wyglądać nieapetycznie. Dowiedz się więcej o przyczynach twardej wody w artykule: Twarda woda w Twoim domu - szokujące fakty! Dodatkowe informacje można znaleźć w filmie polskiej marki Ecoperla.

Centralny zmiękczacz wody to najlepszy sposób na rozwiązanie problemów z twardą wodą. Zanim odpowiem na pytanie postawione w tytule, przeanalizujmy kilka faktów na temat tych urządzeń do uzdatniania wody.

Oto co musisz wiedzieć o zmiękczaczach wody

Zmiękczacze wody są centralnymi urządzeniami znajdującymi się na dopływie wody do budynku w pobliżu wodomierza. Aby chronić głowicę sterującą, oraz inne elementy zmiękczacza wody, upewnij się, że masz przed nim filtr mechaniczny.

Każdy zmiękczacz wody wyposażony jest w głowicę sterującą, zamknięty cylinder ze złożem oraz zbiornik, w którym znajduje się roztwór solanki. Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. 

Cylinder ze złożem filtracyjnym wypełniony jest wodą surową. W żywicy jonowymiennej zachodzi proces, w którym wapń i magnez, które są odpowiedzialne za twardość wody, wymieniają się na neutralny sód. Zmiękczona woda jest następnie dostarczana do odbiorcy. Z czasem w żywicy jonowymiennej gromadzi się więcej pierwiastków tworzących twardość. W celu przywrócenia właściwości i funkcjonalności żywicy jonowymiennej konieczna jest jej regeneracja.

Regenerację uzyskuje się za pomocą roztworu solanki. Jest on sporządzany z wody i soli regeneracyjnej. Regeneracja musi przebiegać w odpowiednich warunkach, w tym przy użyciu odpowiedniej ilości soli regeneracyjnej, aby uzyskać pożądane stężenie. Jak to dokładnie działa?

Ważne jest, aby sprawdzać poziom soli w zbiorniku!

Ważne jest, aby kontrolować poziom soli w zbiorniku solanki. Należy pamiętać o tej informacji lub zapisać ją na kartce. Urządzenie automatycznie przeprowadza proces regeneracji. Może on być przeprowadzany w ustalonych odstępach czasu lub po uzdatnieniu określonej ilości wody.

Istotne jest, aby roztwór solanki miał szansę się utworzyć. Zmiękczacz wody wytwarza solankę i dobrze przepłukuje nią złoże, aby możliwe były dalsze operacje, czyli zmiękczanie wody.

Istotne jest utrzymanie właściwego poziomu soli. Niezwykle istotne jest utrzymanie właściwego poziomu soli. Jeśli tak się stanie, roztwór o odpowiednim stężeniu nie powstanie i żywica jonowymienna nie będzie regenerowana zgodnie z przeznaczeniem.

Efektem tego jest twarda woda przepływająca przez system. Znów pojawią się osady i wszystkie objawy świadczące o tym, że znów używasz wody o wysokim poziomie twardości.

Jaka ilość soli regeneracyjnej powinna znajdować się w zbiorniku?

Budowa zmiękczacza, jego wielkość oraz parametry pracy decydują o tym, ile soli regeneracyjnej powinno znajdować się w zbiorniku solanki. Informacja o ilości soli regeneracyjnej jaka powinna znajdować się w zbiorniku znajduje się zazwyczaj w instrukcji obsługi. Można ją również uzyskać u dystrybutora urządzenia.

Zasadą jest, że sól tabletkowaną należy dodawać tylko wtedy, gdy jej poziom jest niższy niż połowa zbiornika solanki.

 

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz