03 Październik 2023

Wpływ miękkiej wody na systemy hydrauliczne

img

Blog

Wpływ miękkiej wody na systemy hydrauliczne

Czy materiał, z którego wykonana jest instalacja ma wpływ na jakość wody? Czy zmiękczanie wody w całości wpływa na instalacje? Jaki jest idealny poziom twardości wody? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Czy możliwe jest oddziaływanie na instalacje przy całkowicie zmiękczonej wodzie?

Na instalacje wykonane z miedzi lub innych materiałów miękka woda nie będzie miała wpływu. Instalacje miedziane mogą prowadzić do korozji i przedostawania się do wody innych substancji. Więcej informacji można znaleźć w artykule "Czy zmiękczanie wody może powodować korozję instalacji miedzianej?" ".

Instalacjom z tworzyw sztucznych nie szkodzi całkowicie miękka woda.

Jaki poziom twardości powinna mieć woda?

Idealny poziom twardości mieści się w granicach 50-60 mg CaCO3. Jeśli użytkownikowi nie przeszkadza niższy poziom twardości lub nie odczuwa dyskomfortu używając bardzo miękkiej wody, nie ma żadnych przeciwwskazań.

Dlaczego po prostu nie zrezygnować ze zmiękczania wody?

Twardość zerowa może powodować uszkodzenia urządzeń domowych, zwłaszcza jeśli wejdzie w kontakt z częściami metalowymi. Miękka woda może powodować problemy ze względu na swój korozyjny charakter. Możliwe, że detergenty i kosmetyki mogą być trudniejsze do spłukania, jeśli używasz jej do kąpieli lub mycia naczyń.

Używać armatury, czy nie używać?

Specjaliści od uzdatniania wody często zalecają, aby zmiękczacze wody były wyposażone w mieszacz. Dzięki temu możemy z łatwością wyregulować twardość wody do pożądanego poziomu. Do regulacji twardości można również zastosować by-pass. Jest to jednak trudniejsze i nie daje takich efektów jak mieszacz. Nie jest wymogiem posiadanie go. Warto przyjrzeć się innym opcjom, jeśli w domu znajdują się urządzenia, które nie są odporne na "agresywne" wody.

Czy woda może zmienić swoje właściwości, gdy przepływa przez instalacje?

Woda może zmienić swoje właściwości, gdy przepływa przez instalacje. Dzieje się tak dlatego, że panują w nich inne warunki. Mogą one zawierać substancje, które łatwo wchłaniają się w strumień wody, którą następnie spożywamy i wykorzystujemy. Instalacje z tworzyw sztucznych mogą powodować, że przy pierwszym użyciu woda będzie miała nietypowy zapach, smak lub kolor. Ważne jest, aby przy pierwszym użyciu przepłukać instalację. Jakość wody powinna stopniowo się poprawić i wrócić do normy.

Instalacje miedziane podlegają innym okolicznościom. Instalacje miedziane mają właściwości korozyjne, które są większe woda jest bardziej miękka. Miedź może być wprowadzona do wody w trakcie jej przepływu przez rury, zmieniając jej smak i zapach.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz