03 Październik 2023

ZALETY I WADY ZMIĘKCZACZA WODY Czy warto mieć go w domu?

img

Zmiękczacze wody

ZALETY I WADY ZMIĘKCZACZA WODY Czy warto mieć go w domu?

Centralny zmiękczacz wody to najlepszy sposób na poradzenie sobie z twardą wodą. Czy warto zainstalować urządzenie do redukcji twardości? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Twarda woda to problem, który można spotkać na terenie całego kraju. Przeczytaj artykuł: Czy w Polsce mieszka się z twardą wodą? Wiele osób postrzega swój dom jako sanktuarium. Chcą czuć się w nim bezpiecznie i pewnie. Jednak wysoki poziom twardości wody może to utrudnić, prowadząc do wielu niepotrzebnych komplikacji. W artykule można przeczytać: Czy twarda woda jest szkodliwa? Dowiedz się wszystkiego o twardej wodzie z kamieniem

Problem ten z dnia na dzień staje się coraz bardziej widoczny i coraz więcej osób poszukuje najlepszego rozwiązania. Jest nim centralny zmiękczacz wody, który działa na zasadzie wymiany jonowej. Eksperci polecają tę metodę, ponieważ jest bardzo wydajna i nie wymaga stałej konserwacji.

Jakie są najlepsze zmiękczacze wody?

Zmiękczacze wody to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych i najbardziej zróżnicowanych grup produktowych wśród urządzeń do uzdatniania wody. Każdy dystrybutor i producent posiada inną konstrukcję, a niekiedy także inne funkcje. Wszystkie zmiękczacze wody działają na tej samej zasadzie, dlatego też wszystkie muszą posiadać niezbędne elementy do pełnienia swojej funkcji.

Należą do nich: specjalnie zaprogramowana głowica sterująca, złoże filtracyjne wykonane z żywicy jonowymiennej oraz pojemnik na sól regeneracyjną.

Zmiękczacze wody występują w wielu rozmiarach i konstrukcjach, ale najczęściej rozróżnia się je po wielkości i budowie. Możemy zatem wyróżnić zmiękczacze wody dwuczęściowe oraz zmiękczacze kompaktowe.

Pierwsza grupa wyróżnia się tym, że wszystkie części znajdują się w obudowie z tworzywa sztucznego. Są one zaprojektowane tak, aby mieściły się w niewielkich przestrzeniach i mogły być stosowane w gospodarstwach domowych.

Modele dwuczęściowe zawierają oddzielny zbiornik na sól do regeneracji oraz siłownik ciśnieniowy z regulowaną głowicą sterującą. Wypełnione są złożem filtracyjnym. Nie są one tak atrakcyjne wizualnie jak kompaktowe zmiękczacze wody i zajmują więcej miejsca. Radzą sobie jednak z wyższymi poziomami twardości i są zalecane przy dużym zużyciu wody.

Jak działają zmiękczacze wody?

Zmiękczacze wody oparte są na zasadzie wymiany jonowej. Proces ten redukuje ilość jonów wapnia i magnezu w wodzie. Jest to możliwe dzięki reakcji pomiędzy wodą a żywicą jonowymienną. Jony powodujące twardość wody są zastępowane podczas kontaktu przez neutralne jony sodu.

Szczegółowe informacje na temat procesu wymiany jonowej w zmiękczaczach wody można znaleźć tutaj: Wymiana jonowa - Jak to działa w zmiękczaczach wody?

Zmiękczacz wody: Zysk

Wiele osób zastanawia się, czy zakup zmiękczacza wody jest dobrym pomysłem. Jest to drogie i dodatkowe urządzenie do domu. Pojawia się wiele pytań dotyczących twardej wody i tego, czy warto ją usuwać.

Korzyści z zainstalowania zmiękczacza wody jest tak wiele, że większość osób decydujących się na jego zakup szybko orientuje się, że bilans zysków i strat jest jednoznacznie na korzyść tego zakupu. Oto korzyści, których warto być świadomym.

Instalacje w doskonałym stanie

Zmiękczacz wody usuwa osady z twardej wody. Dzięki temu rury są wolne od osadów i zapobiegają przegrzaniu lub problemom z przepływem. Mniejsze jest również prawdopodobieństwo wystąpienia korozji. Instalacje wytrzymają o wiele dłużej bez żadnych problemów.

Ważny jest stan kotła i wszystkich innych urządzeń, które ogrzewają wodę lub mają z nią kontakt. Dzięki zmiękczaczowi wody ich części nie będą się przedwcześnie zużywać.

Miękka woda nie pozostawia kamienia, więc powierzchnie przy punktach poboru wody będą czyste. Z ekspresu do kawy, czajnika i innych urządzeń domowych znikną odkamieniacze.

Miękka woda powinna poprawić wygląd i aromat napojów bezalkoholowych i potraw. Twarda woda często zawiera drobne cząsteczki wytrąconego osadu, które mogą znacząco wpływać na estetykę.

Oszczędzaj na twardej wodzie

Twarda woda jest gorszym przewodnikiem ciepła niż stal. Zmiękczacz wody gwarantuje, że nie dochodzi do znacznych strat energii, a tym samym do nadmiernych rachunków za ogrzewanie.

Nie jest to jednak jedyny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody wiąże się z większym zużyciem detergentów lub środków czyszczących. Miękka woda może pomóc zmniejszyć ilość potrzebnych detergentów i środków czyszczących nawet o 60% Będą one również działać bardziej efektywnie, jeśli użyjesz zmiękczacza wody. Na przykład prane tkaniny będą miękkie i pachnące.

Można również uniknąć kosztów odkamieniaczy i napraw.

Miękka woda może zaoszczędzić sporo pieniędzy w domowym budżecie. Miękka woda jest również szybsza w czyszczeniu i usuwa trudne do usunięcia osady.

Łatwiejsze wykonywanie prac domowych

To zagadnienie zostało już szczegółowo omówione w innym miejscu. Osad z kamienia może być dość delikatny, ale i tak jest trudny do usunięcia. Aby wyczyścić głowicę prysznica lub kran po twardej wodzie, trzeba będzie włożyć sporo wysiłku. Problem powróci po kilku godzinach lub dniach.

Czyszczenie miękką wodą jest łatwe i zajmuje trochę czasu. Będziesz miał więcej czasu na swoje hobby lub na spędzanie go z bliskimi. Niezapowiedziani goście nie będą problemem, a w łazience nie będzie kamienia.

Sprawdź także: Najlepszy filtr do wody Bluewater Cleone

Doskonała skóra i włosy

Zmiękczacz wody sprawi, że Twoje włosy odzyskają blask, a skóra stanie się miękka. Twarda woda może powodować podrażnienia i choroby skóry. Twarda woda to często problem, z którym nie radzą sobie nawet najdroższe kosmetyki.

Możesz zrezygnować z balsamów do ciała czy innych kosmetyków nawilżających, jeśli do mycia włosów i kąpieli będziesz używać tylko miękkiej wody.

Zmiękczanie wody jest praktycznie bezobsługowe

Urządzenia te mają jeszcze wiele innych ważnych zalet. Są one praktycznie bezobsługowe. Woda zmiękcza się niemal automatycznie, więc nie musimy niczego włączać ani wyłączać, ani poświęcać temu zbyt wiele uwagi.

Zmiękczacze wody wystarczy raz zaprogramować, aby za każdym razem działały z taką samą wydajnością. Dodatkowo większość z tych urządzeń można zainstalować samodzielnie, bez konieczności wzywania naszego serwisu.

 

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz