03 Październik 2023
Jak przebiega proces uzdatniania wody w dystrybutorach wody?
Poznaj szokujące fakty na temat twardej wody w domu!
Ogłoszenie: Awaryjne zmiękczacze wody WaterMark i Denver
W tym wpisie wyjaśnione zostaną podstawy instalacji, konfiguracji i obsługi zmiękczacza wody. Autor tego wpisu nie ponosi odpowiedzialności w przypadku nieprawidłowego podłączenia urządzenia oraz wszelkich konsekwencji, które mogą z tego wyniknąć. Podczas instalacji zmiękczacza wody należy zachować szczególną ostrożność.
Większość instrukcji oparta jest na dokumentach dostarczonych przez polskich dystrybutorów filtrów do wody. Wszelkie pytania i niejasności należy kierować do sprzedawcy lub producenta zmiękczacza wody. Dostępna jest również uproszczona instalacja zmiękczacza wody.
Kompaktowy zmiękczacz wody składa się ze zbiorników głównych i pokrywy ochronnej. W pokrywie znajduje się komora, w której mieści się sól tabletkowana oraz głowica urządzenia. Zbiornik wypełniony jest płynem jonowymiennym, zaworem pływakowym i studzienką.
Dwuelementowy zmiękczacz wody składa się z regulatora ciśnienia, przewodu rozdzielczego, głowicy sterującej z akcesoriami, zbiornika na solankę i balastu oraz głowicy sterującej.
Do zmiękczacza należy dołączyć akcesoria takie jak instrukcja obsługi i By-Pass, zasilacz oraz komplet króćców przyłączeniowych o średnicy 1''. Króćce te mogą być wykorzystane do połączenia głowicy z Bypassem, klipsy oraz klucz imbusowy.
Montaż elementów zmiękczacza dwuelementowego polega na uszczelnieniu rurki dystrybucyjnej (aby do wnętrza dystrybutora nie dostał się osad). Następnie napełniamy cylinder ciśnieniowy za pomocą balastu. Następnie całą zawartość worka dodajemy do cylindra ciśnieniowego. Następnie dodajemy żywicę jonowymienną. Całkowita zawartość złoża nie może przekraczać 70% jego wysokości.
Po zasypaniu możemy odblokować dystrybutor i zamontować głowicę sterującą. Ważne jest, aby kosz dolny pasował na dno głowicy. Do uszczelnienia połączenia warto użyć silikonu. Głowicę należy dokręcić z zachowaniem ostrożności.
Podłączamy Bypass do głowicy:
Podłączyć zbiornik solanki szukając zaworu solanki znajdującego się przy obudowie głowicy. Wąż elastyczny należy podłączyć poprzez włożenie nasadki zaworu. Następnie wąż z nakładką należy wprowadzić do zaworu solanki. Na koniec całość należy ostatecznie skręcić.
Pod pokrywą zbiornika solanki powinien znaleźć się ruszt oraz dobrze osłonięty zawór pływakowy. Pod zabezpieczeniem studni znajduje się pływak. Po wprowadzeniu rury do studni należy połączyć ją z pływakiem. Złączka typu JACO uszczelnia wąż. Po podłączeniu tych elementów można podłączyć zmiękczacz dwuelementowy.
Montaż zmiękczacza wody obejmuje przygotowanie instalacji, podłączenie hydrauliczne oraz pierwsze uruchomienie. Po tych czynnościach urządzenie jest gotowe do pracy.
Przygotowanie instalacji
Przed przystąpieniem do montażu zmiękczacza należy go zlokalizować. Do tego miejsca musi być dostęp od strony ujść wody wodociągowej i uzdatnionej. Wymagany jest również dostęp do energii elektrycznej. Odprowadzenie popłuczyn do kanalizacji to kolejny ważny element, który musi znaleźć się tuż obok stacji zmiękczania wody.
Pomieszczenie, w którym znajduje się główne wejście wody do budynku, musi być miejscem lokalizacji zmiękczacza wody. Przed zmiękczaczem należy zainstalować reduktor ciśnienia (nie jest wymagany, ale zalecany), manometr oraz filtr wstępny (mechaniczny). Po filtracji wstępnej wodę można poprowadzić w kierunku zmiękczacza.
Przyłącze hydrauliczne
Instalacja jest prosta i można ją wykonać samodzielnie. Zawór By-Pass łączy się dokładnie tak, jak zmiękczacz dwuelementowy.
Do uszczelnienia plastikowych połączeń przy głowicy należy użyć taśmy teflonowej. Należy zwrócić uwagę na kierunek, w którym płynie woda. Dopływ powinien być podłączony do prawej strony (wejście wody). Wyjście wody uzdatnionej podłączamy do obiektu z lewej strony.
Watersoftener można podłączyć do instalacji za pomocą lutowanych rur miedzianych, rur gwintowanych, rur klejonych CPVC i rur spawanych.
Po podłączeniu zasilania i powrotu urządzenia, nadszedł czas na podłączenie przyłącza kanalizacyjnego. Wylot kanalizacji znajduje się po prawej stronie. Należy go połączyć z przygotowaną już instalacją kanalizacyjną. Połączenie to należy wykonać za pomocą elastycznego węża o średnicy co najmniej 0,5 cala (takiego jak wąż ogrodowy). Należy zwrócić uwagę, aby rura łącząca głowicę z wylotem do kanalizacji nie załamywała się.
Ostatnim krokiem jest podłączenie przelewu ze zbiornika solanki. Robi się to za pomocą tej samej rury, która służyła do podłączenia odpływu do kanalizacji. Na końcu linii przelewowej można zainstalować syfon. Dzięki temu nieprzyjemne zapachy nie będą wydostawać się z kanalizacji do zbiornika na solankę.
Zmiękczacz wody został przygotowany do pierwszego uruchomienia. Teraz należy skonfigurować głowicę.
Zmiękczacze do wody, uzdatniacze oraz filtry do wody to wszystko i wiele więcej znajdziecie na naszej stronie wraz z opisami produktów i rankingami. Zapraszamy!
© Copyright rankingzmiekczaczy.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.