31 Maj 2023
Jak przebiega proces uzdatniania wody w dystrybutorach wody?
Poznaj szokujące fakty na temat twardej wody w domu!
Ogłoszenie: Awaryjne zmiękczacze wody WaterMark i Denver
Prawidłowa praca urządzenia jest możliwa tylko dzięki zapewnieniu właściwej wymiany i odnowy żywicy jonowymiennej w zmiękczaczach wody. Jak często należy je przeprowadzać? Jak przebiega regeneracja? Czy złoże może być regenerowane w nieskończoność czy jest to proces ciągły?
Złoże jest podstawą zmiękczaczy wody, które są stosowane w gospodarstwach domowych. Jest ono odpowiedzialne za to, że twarda woda wydostaje się przez nie na zewnątrz. Jony wapnia i magnezu (odpowiedzialne za twardość wody) zastępowane są przez neutralne jony sodu, którymi naładowana jest żywica jonowymienna. Regeneracja polega na usunięciu z wody jonów wapnia i magnezu i ponownym naładowaniu jej jonami sodu za pomocą solanki. Pierwiastki powodujące twardość wody są wypłukiwane do kanalizacji, a zregenerowana żywica może ponownie spełniać swoją funkcję.
Żywica jonowymienna - regeneracja
Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje zmiękczaczy wody. Wyróżniamy regenerację czasową, regenerację objętościową oraz regenerację objętościowo-logiczną.
Regeneracja czasowa
Polega na tym, że sterownik umieszczony w zmiękczaczu inicjuje proces regeneracji w ustalonych wcześniej odstępach czasu, np. co tydzień. Jest to najdroższa metoda sterowania regeneracją. Wynika to z faktu, że urządzenie wymaga bardziej intensywnej pracy i dlatego zużywa taką samą ilość soli i wody.
Ten rodzaj regeneracji może prowadzić do przedwczesnej lub niepotrzebnej regeneracji złoża. Z drugiej strony, może spowodować zbyt duże szkody, które mogą wystąpić długo po tym, jak żywica straci swoje właściwości i przestanie zmiękczać wodę.
Ta metoda nie jest już ekonomicznie uzasadniona.
Regeneracja wolumetryczna
Ten tryb sterowania uruchamia regenerację po przepuszczeniu przez urządzenie określonej ilości wody, która uległa zmiękczeniu. Eliminuje to możliwość uruchomienia tego procesu, gdy woda nie jest używana lub nie jest potrzebna.
Regenerację można ustawić tak, aby przebiegała natychmiast po osiągnięciu limitu zmiękczonej wody lub z opóźnieniem. Programowanie pozwala na zaprogramowanie przebiegu procesu np. w nocy.
Rozwiązanie to nie wiąże się z dodatkowym kosztem regeneracji żywicy.
Należy pamiętać, że większość zmiękczaczy wody w naszym sklepie to urządzenia, które umożliwiają regenerację objętościową.
Regeneracja objętościowa (volumetric regeneration)
Znana jest również jako regeneracja objętościowa. Na termin ten ma wpływ średni dobowy pobór wody. Sterownik oblicza wtedy czas, w którym pojemność jonowymienna jest wyczerpana i inicjuje proces, aby do systemu nie trafiła twarda woda.
Proces ten wymaga również mniejszej ilości soli. Jest to najbardziej ekologiczna i ekonomiczna metoda regeneracji złoża.
Zapewne zastanawiasz się teraz, jak dowiedzieć się, ile wody Twoje urządzenie może zmiękczyć, zanim konieczna będzie regeneracja żywicy. Jest to kluczowa informacja dla procesów wolumetrycznych. Możesz ją obliczyć samodzielnie, korzystając z poniższego wzoru:
45 * Ilość złoża filtracyjnego/stopień twardości wody (mg CaCO3)
Odnosi się to do większości modeli zmiękczaczy wody. Liczba 45 to średnia pojemność złoża filtracyjnego.
Wzór ten jest ważny do zapamiętania. Niektóre urządzenia wymagają, aby wynik obliczeń wprowadzić do głowicy sterującej. Nowoczesne zmiękczacze wody dokonują jednak obliczeń wyłącznie na podstawie twardości wody i ustawiają odpowiednią częstotliwość regeneracji.
Czy konieczna jest wymiana żywicy w zmiękczaczu?
Regeneracja żywicy jest procesem, który z każdą regeneracją zmniejsza jej zdolność jonowymienną, aż do całkowitej utraty zdolności do wymiany jonów. W tym momencie należy wymienić stację uzdatniania wody. Nie jest to coś, co powinno być robione często. Dobrej jakości żywice jonowymienne mogą wytrzymać od 7 do 10 lat. Niektóre zmiękczacze w naszym sklepie mogą wytrzymać nawet 20 lat.
Parametry wody surowej określi dokładny czas.
Jaka jest żywotność żywicy jonowymiennej?
Zanieczyszczenie wody jest największym czynnikiem, który może skrócić żywotność złoża żywicznego. Aby zabezpieczyć urządzenie przed ich wpływem, instalujemy filtry liniowe.
Możliwe jest również, szczególnie w przypadku bardzo twardej wody, osadzanie się żelaza i manganu na powierzchni żywicy, co uniemożliwia wymianę jonową. Zmniejsza to wydajność i żywotność żywicy.
Często zadawane jest pytanie, czy możliwe jest używanie wody z gospodarstwa domowego w czasie, gdy solanka oddziałuje na żywicę jonowymienną. Regeneracja nie wpływa na dopływ wody do instalacji. Jednak w tym czasie nie jest przeprowadzana redukcja twardości. Nadal można korzystać z wody wodociągowej, ale będzie to trudniejsze niż przy włączonym zmiękczaczu.
W większości urządzeń można zapobiec takim sytuacjom, przeprowadzając regenerację w czasie, gdy zużycie wody jest minimalne - zazwyczaj około 2-3 godzin w nocy.
O tym, jaki model zmiękczacza wody wybrać, zadecydują potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Zwróć uwagę na takie czynniki jak sposób regeneracji, ilość i rodzaj żywicy jonowymiennej. Regeneracja jest bardzo ważnym aspektem. Decyduje ona o ilości i rodzaju zużywanej wody oraz o kosztach eksploatacji zmiękczacza. Jak często powinna odbywać się regeneracja? To zależy od modelu urządzenia. Poniższe wzory ułatwiają obliczenia, zanim zdecydują się Państwo na dany produkt.
Zmiękczacze do wody, uzdatniacze oraz filtry do wody to wszystko i wiele więcej znajdziecie na naszej stronie wraz z opisami produktów i rankingami. Zapraszamy!
© Copyright rankingzmiekczaczy.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.