29 Listopad 2023

Zmiękczacz wody Watermark, Toro, Denver?

img

Blog

Zmiękczacz wody Watermark, Toro, Denver?

Ważne jest, aby podjąć świadomą decyzję przy wyborze odpowiedniego zmiękczacza wody. Jest to inwestycja, która będzie służyć przez wiele lat. Będzie również wpływać na jakość wody, którą pijemy. Zmiękczacz wody może być drogi, więc ważne jest, aby ocenić wszystkie aspekty i wybrać najlepszy.

Przyjrzymy się trzem zmiękczaczom wody, które wiodą prym na polskim rynku w kategorii cenowej (zmiękczacze wody do 2500). Denver Plus 30 i WaterMark 30 zdobyły już szacunek konsumentów. Właśnie z nich korzystają zmiękczacze wody Ecoperla Toro 20.

Jakie są te zmiękczacze wody ....?

Wszystkie urządzenia są produkowane w Hiszpanii. Dwa z nich to Denver Plus 30 i WaterMark 30 firmy Puricom Europe. Model Ecoperla Toro 20 to model specjalny, który stworzyła firma Ecoperla - jest robiony na zamówienie.

Podzespoły i materiały zarówno zmiękczaczy wody Denver Plus 30, jak i WaterMark 30 są niemal identyczne. Wszystkie komponenty i materiały są identyczne, w tym materiał obudowy, chińska zielona żywica, cylinder epoksydowy, kosz, zawory, głowica BNT. Jedynie elektronika jest inna. Zmiękczacz wody WaterMark 30 dostarczany jest ze sterownikiem, który posiada kolorowy wyświetlacz.

Ecoperla Toro 20, zmiękczacz wody, to produkt o innej jakości. Złoże filtracyjne to najlepsze na świecie niemieckie złoże Lewatit, a to nie wszystko. Ecoperla Toro 20, mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardziej wydajna niż zmiękczacze wody produkowane w Puricom Europe.

Każda jednostka posiada bypass, który pozwala w razie potrzeby ominąć ją z instalacji wodnej. Każda jednostka posiada również zawór mieszający, który pozwala na podawanie zarówno wody surowej jak i uzdatnionej, co pozwala na regulację twardości po zmiękczaczu wody.

Wszystkie te urządzenia posiadają zawór pływakowy, oraz kolanko zapobiegające przelaniu się wody ze zbiornika solanki.

...A jaka jest różnica?

Znamy podobieństwa między zmiękczaczami wody. Nas bardziej interesują różnice. Spróbuję rozdzielić zmiękczacze wody.

Wymiary

Zmiękczacze wody Puricom Europe mają niemal identyczne wymiary. WaterMark 30 jest nieco większy od Denver Plus 30, o 4 cm. Sanityzator wody Ecoperla Toro 20 ma imponujące wymiary w stosunku do swojej wydajności. Jest najmniejszy i najdrobniejszy. Można go łatwo wsunąć pod szafkę. Można w nim również odłączyć zbiornik na sól.

Waga

Ecoperla Toro 20 water softer jest najlżejszy pod względem wagi. W tym urządzeniu zastosowano 20 litrów złoża jonowymiennego. To może tłumaczyć niższą wagę. Każdy Denver i Watermark wykorzystują 30 litrów.

Rozmiar złoża

Środki do uzdatniania wody Denver Plus 30 i WaterMark 30 mają taką samą ilość złoża. W tym przypadku nie liczy się ilość złoża, ale jego jakość. Sanityzator wody Ecoperla Toro 20 ma większą zdolność wymiany jonowej i dłuższą żywotność.

Puricom Europe nie chwali się zbytnio zastosowanym przez siebie złożem filtracyjnym. Jest to chińska żywica jonowymienna Green Resin marki własnej. Zmiękczacz wody Ecoperla Toros 20 posiada złoże niemieckiej firmy Lanxess.

Wydajność

Zmiękczacz wody WaterMark 30 jest najlepszy, jeśli chodzi o wydajność (a dokładniej o przepływ). Jest teoretycznie mniej wydajny niż zmiękczacz wody Ecoperla Toro 20. Różnica w praktyce byłaby trudna do wykrycia.

Nie warto też patrzeć na maksymalny przepływ, ponieważ wskazuje on jedynie, ile wody może przepuścić głowica sterująca. Urządzenie nie zmiękczy wody przy maksymalnej prędkości. W danych technicznych ważny jest przepływ nominalny. W tym przypadku wygrywa zmiękczacz wody Ecoperla Toro 20.

Użyte systemy

W zmiękczaczu wody Ecoperla Toro 20 zastosowano system Ecoperla Perfect, który zapewnia idealne ustawienia głowicy sterującej. Dzięki temu urządzenie prawidłowo się regeneruje, ma niski odrzut do kanalizacji i produkuje wodę o bardzo niskim stężeniu sodu.

Regeneracja przez przepływ w górę

Poświęćmy chwilę na wyjaśnienie, czym jest upflow. Jest to proces, w którym solanka przepływa od dołu tworząc nową warstwę złoża. Dzięki temu solanka o wyższym stężeniu dociera do dolnej warstwy złoża, a później do jego górnych, bardziej zubożonych warstw.

Metoda ta zapewnia pełniejszą regenerację złoża nawet przy niższych stężeniach soli. Pozwala również na zmniejszenie zużycia wody. Dzięki temu zmniejsza się liczba myć. Płukanie wsteczne nie jest wymagane w przypadku regeneracji upflow. WaterMark i Ecoperla Toro 20 & 35 są przeznaczone do regeneracji przeciwprądowej. Denver nie posiada przepływu w górę.

Wyświetlacz i głowica sterująca

Zmiękczacz wody WaterMark 30 posiada głowicę BNT oraz kolorowy wyświetlacz. Młodszy brat, zmiękczacz wody Denver Plus 30, również posiada głowicę BNT, ale wyposażony jest w sterownik niższej klasy. Na pokładzie nie ma języka polskiego.

Sanityzator wody Ecoperla Toro 20 ma wyświetlacz wbudowany w obudowę. Wyświetla on zawartość zbiornika na sól tabletkowaną. Do głowicy przymocowany jest cylinder epoksydowy i złoże filtracyjne. Wtyczka łączy ze sobą głowicę sterującą i wyświetlacz. Jest to bardzo proste do wykonania. Montaż zmiękczacza wody jest znacznie ułatwiony dzięki rozłączeniu obudowy.

Wszystkie trzy zmiękczacze pracują przy tym samym ciśnieniu wody. Zmiękczacz wody Ecoperla Toro20 jest w stanie pracować w szerszym zakresie temperatur wody. Jest to znak, że głowica sterująca posiada trwalsze i lepiej wykonane elementy.

Przyłącza do prezentowanych zmiękczaczy wody mają średnicę 1 cala. Wszystkie trzy przypadki mogą być stosowane zamiennie.

Tabela porównawcza

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro 20 Denver Plus 30 WaterMark 30
Zabezpieczenie przed przelaniem zbiornika przez zawór pływakowy
Wbudowany zawór mieszający dla wody surowej i uzdatnionej
Bypass
Przepływ maksymalny 2,0 m3/h 1,8 m3/h 2,1 m3/h
Zalecane natężenie przepływu 1,5 m3/h 1,2 m3/h 1,2 m3/h
Przyłącze elektryczne 220-240 V, 50Hz 220-240 V, 50Hz 220-240 V, 50Hz
Ciśnienie robocze 2,5-6 bar 2,5-8 bar 2,5-8 bar
Temperatura pracy 2-48 stopni C 4-35°C 4-35 st. C
Głowica Ecoperla Puricom Puricom
Spółka depozytowa Lewatyt niemiecki Chińska zielona żywica Chińska żywica zielona
Ilość łóżek 20 litrów 30 litrów 30 litrów
Ecoperla Perfect System - -
Oddzielny zbiornik na solankę - -
Regeneracja przez UpFlow -
Wymiary 850x350x570mm 1034x333x505mm 1170x360x550mm
Szacunkowa cena 2300 zł 2300 zł 2.500 zł

Ecoperla Toro 20 sanityzator wody to najlepszy wybór

 • Sanityzator wody Ecoperla Toro 20 ma największą nominalną wydajność dla swoich najmniejszych rozmiarów.
 • Jest najmniejszy i ma najłatwiejszy dostęp do zbiornika na sól.
 • Występuje w zestawie z systemem Ecoperla Perfect System.
 • Regeneracja jest łatwiejsza przy mniejszym spożyciu soli i wody
 • Instalacja jest łatwiejsza dzięki rozłączeniu części zbiornika soli i cylindra.
 • Wysokiej jakości złoże filtracyjne jest niezbędne, aby produkt spełniał wszystkie normy jakości i higieny.

Ten test jest łatwy do podsumowania, jeśli spojrzysz na wszystkie cechy. Ecoperla Toro 20, najlepszy zmiękczacz wody, jest dostępny już za 2500 zł. 200 złotych, które zaoszczędziliśmy (różnica między WaterMark30 a Ecoperla Toro), możemy wydać na elastyczne węże przyłączeniowe, które ułatwiają montaż zmiękczacza wody.

Warto dodać, że Ecoperla Toros dostępny jest również w większym modelu z 35-litrowym złożem filtracyjnym. Więcej informacji na temat kompaktowego sanityzatora wody Ecoperla Toro 35 znajdziesz już w sprzedaży! Przeczytaj również recenzję zmiękczacza wody Ecoperla Toro

Zmiękczacz wody Ecoperla Too można kupić w sklepie internetowym

 • Odmładzacz wody Ecoperla Toro 20

  Ocena 4.91 5 3.190,0000zł
 • Zmiękczacz wody Ecoperla Toro 35

  Ocena 4 .92 z 5 3.690,0000zł

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz