29 Listopad 2023

Zmiękczacz wody - zalety i wady, czy warto zainwestować?

img

Zmiękczacze wody

Zmiękczacz wody - zalety i wady, czy warto zainwestować?

Zmiękczacz wody to urządzenie, które redukuje twardość lub kamień. Większość gospodarstw domowych ma dostęp do cieczy, które są twardsze, np. o dużej zawartości wapnia i magnezu.

Systemy te znajdują się przy głównym ujęciu wody i zawierają materac jonowymienny. Materac ten wymienia jony magnezu i wapnia na jony sodu. Urządzenie wykorzystuje chlorek sodu (sól), do regeneracji złoża. Bez soli, domowy zmiękczacz wody nie będzie działał prawidłowo. Nie zregenerowane złoże przestanie działać, a tym samym będzie przepuszczać twardą wodę.

Zmiękczacz wody - zalety i wady

Zmiękczacze wody mają kilka wad. Wymagają regularnego uzupełniania pojemników z solą, a także pobierają dodatkową energię elektryczną. Nie są typowymi stacjami filtracyjnymi, więc do bardziej rozbudowanego uzdatniania wody konieczne będą dodatkowe filtry.

Jakie są korzyści z zastosowania zmiękczaczy wody? Eksperci i użytkownicy są zgodni, że zmiękczacze wody mogą poprawić właściwości płynów. Pozwala to na zmniejszenie zużycia detergentów, a także wydłużenie żywotności urządzeń gospodarstwa domowego (np. żelazek, armatury, piekarników).

Czy zmiękczacz wody jest bezpieczny? Zmiękczacz wody a zdrowie

Tak, odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Należy jednak wspomnieć, że osoby z ograniczeniami dotyczącymi sodu powinny mieć świadomość, że sól używana w procesie regeneracji złoża może nie być najlepszym wyborem. Można dokupić chlorek potasu lub zainstalować system odwróconej osmozy, który wyeliminuje ten problem z wody przeznaczonej do picia.

Zmiękczacz wody z filtrem węglowym

Niektóre urządzenia są bardziej skomplikowane i posiadają dodatkowe funkcje. Filtr węglowy może być również stosowany do usuwania np. chloru i innych zanieczyszczeń, które również mogą być usuwane przez zmiękczacz wody z filtrem węglowym. Węgiel aktywny ma również pozytywny wpływ na smak i zapach wody.

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Urządzenia te powinny być dobierane w oparciu o konkretne potrzeby obiektu. Przy wyborze urządzenia tego typu należy wziąć pod uwagę zużycie wody i jej parametry (ale także inne ważne czynniki, najlepiej przedstawić kompletny wynik badania próbki wody). Przykładowo, modele mniej wydajne mogą nie sprostać potrzebom 6-osobowej rodziny lub obciążyć złoże o dużej twardości.

Jaki zmiękczacz wody będzie najlepszy dla bloku? Czy jest to możliwe?

Przepływowy zmiękczacz wody instaluje się na głównym ujęciu wody w budynku. Mieszkańcy bloków mogą zainstalować przepływowy zmiękczacz wody na głównym ujęciu wody, ale zalecamy mniejsze modele. Systemy odwróconej osmozy również mają dobre działanie zmiękczające, ale dotyczą one tylko wody do picia, a nie całego mieszkania.

Czy zmiękczacz wody się opłaca?

Domowy zmiękczacz wody to świetne rozwiązanie, ponieważ poprawia właściwości wody, obniża koszty eksploatacji sprzętu AGD, a także pozwala zachować zdrową skórę. W naszej kolekcji znajdą Państwo wysokiej jakości, wydajne zmiękczacze.

 

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz